Saiknē ar sevi un dabu. Jaunieši no Latvijas starptautiskā projektā izzina veselīgas attiecības
No 19. līdz 27. septembrim pieci Centrs MARTA uzrunāti jaunieši piedalījās “IPTA Romania” rīkotajā “Erasmus+” jauniešu apmaiņas projektā “The Trust-fall of Healthy Relationships”. Septiņās interaktīvu aktivitāšu piepildītās dienās jaunieši smēlās zināšanas par dažādiem attiecību veidiem – gan starppersonu, gan arī attiecībām pašam ar sevi. Rūpīgi izplānotās metodes palīdzēja jauniešiem izpētīt savu mijiedarbību ar citiem, vajadzību pēc savas personīgās telpas, spēju uzticēties sev un citiem, un sadarbību.
Projekta noslēgumā jauniešu uzdevums bija starptautiskās komandās izveidot pašiem savu aktivitāti, un novadīt to pārējiem dalībniekiem – daudziem tā bija pirmā pieredze ne tikai “pasniedzēja” lomā, bet arī komandas darbā – ideju ģenerēšanā, kompromisu rašanā un loģistikas plānošanā. Projekta laikā dalībnieki tika aicināti sajust arī saikni ar dabu – ļoti daudz aktivitāšu un pārgājienu tika organizēti ārā. Programmā piedalījās jaunieši un grupu līderi no Latvijas, Rumānijas, Bulgārijas, Ukrainas un Slovākijas.
Lasi, ko Grēta, Kristers, Laura, Ieva un Odrija stāsta par pieredzēto!
Grēta Kokina (15) atklāj, ka nevar izcelt kādu konkrētu aktivitāti, kas vislabāk būtu iespiedusies atmiņā, jo katra aktivitāte bija unikāla un interesanta savā veidā, un tās ietekmēja viņas zināšanas par attiecību tēmu. Vaicāta par gūtajām atziņām šajā projektā, Grēta atbild: “Ne vienmēr tas, kas liekas, ir patiesība.” Turklāt šī atziņa attiecināma gan uz cilvēkiem, gan citām lietām.
“Es iemācījos, cik labi patiesībā izprotu šo tēmu, un cik emocionāls cilvēks esmu. Šī nedēļa tiešām ietekmēja manas domāšanas gaitu un padarīja mani par atvērtāku cilvēku. Es iemācījos, ka attiecības ir daudz grūtāk uzturēt nekā veidot, un galvenais ir nostiprināt sākotnēji attiecības ar sevi pirms citu attiecību sākšanas,” stāsta Grēta.
Uz jautājumu, vai ieteiktu šādā un līdzīgos projektos piedalīties arī citiem jauniešiem, Grēta atbild apstiprinoši: “Noteikti ieteiktu, jo šis piedzīvojums tiešām uzlabo un izmaina cilvēkus. Manuprāt, katram pusaudzim ir nepieciešams apgūt vismaz pamatprincipus par attiecību tēmu, un šis notikums ļoti labi var par to izglītot!”
Kristers Mackus (13) stāsta, ka viņam patikusi iespēja komandā izdomāt un sagatavot aktivitāti pārējiem dalībniekiem. “Visvairāk man palika atmiņā “River of relationships” aktivitāte, kas man palīdzēja saprast svarīgas lietas par attiecībām ar maniem draugiem.”
Viņš arī sapratis, ka katrai draudzībai ir savs dzīves laiks, bet par sevi uzzinājis, ka viņu interesē, kā klājas citiem, un atklājis, ka spēj uzsākt sarunu ar citiem.
“Iemācījos, ka attiecības veido konkrētas detaļas, un ja kāda no tām trūkst, tā nav aktīva draudzība. Citiem es 100% ieteiktu doties, jo projekts iemāca ļoti daudz par attiecībām!”
Laura Dubure (15) atklāj, ka visvairāk atmiņā no šī pasākuma ir palikuši cilvēki, ar kuriem kopā izgājusi cauri programmai, un tā ietekme, ko varēja izjust atgriežoties. “Svarīgākā atziņa, ko esmu ieguvusi no šī projekta, ir par to, kā izturēties pret citiem cilvēkiem un kā vairāk ievērot viņu uzvedību un attieksmi pret mani. Varētu teikt, ka visvairāk es iemācījos par pareizu komunikāciju un sapratu, kas ir šie procesi, ar kuriem spēju pietuvināties pati sev.”
Savukārt par attiecību veidošanu Laura apguvusi, kas tieši ir jāsniedz citiem cilvēkiem, lai veidotos veselīgas attiecības. Tomēr sapratusi arī to, ka veselīgas attiecības ir iespējamas vien tad, ja otrs cilvēks sniedz tikpat atpakaļ.
“Es ieteiktu doties arī citiem pusaudžiem. Šis projekts man ir bijis kaut kas neaizmirstams un ir licis uzzināt par sevi to, ko vēl nebiju sapratusi!” mudinoši rezumē Laura.
Ieva Logina (14) atzīst, ka ir no projekta palicis daudz lielisku atmiņu – gan par cilvēkiem, gan par aktivitātēm. “Atziņa, ko es ieguvu, – nevajag izlikties par cilvēku, kas tu neesi. Esi tu pats, un ja cilvēki tevi nesaprot, viņiem vienkārši nav lemts būt tavā dzīvē.”
Par sevi Ieva atskārtusi, ka ne vienmēr visur ir jābūt līderim – dažreiz šo lomu ir iespējams atdot arī kādam citam, savukārt par attiecību veidošanu uzzinājusi, ka nevar izveidot labas attiecības un cerēt, ka bez jebkāda darba tās arī tādas paliks. Attiecības prasa pūles!
“Es pilnīgi noteikti ieteiktu citiem doties šādos projektos. Ja ir iespēja, izmanto to, tu to nenožēlosi! Tās ir nepārspējamas atmiņas un daudz jaunas zināšanas. Es nenožēloju, ka es aizbraucu šajā projektā. Tas bija lieliski!” priecājas Ieva.
Odrija Kampa (17) stāsta, ka visvairāk atmiņā palikušas sarunas ar cilvēkiem no citām valstīm, visas aktivitātes saistībā ar apskāvieniem, pieskārieniem un labiem vārdiem, kā arī visas vakara aktivitātes “evening masters”, kur katram dalībniekam bija iespēja novadīt kādu aktivitāti vai uzstāties.
“Pasniedzējs, kas bija ļoti atvērts, atbildīgs, ar atstrādātu tehniku, varēja redzēt, ka viņš zina, ko dara. Ļoti spilgti atmiņā palika pasniedzēja mūzika, kas katrai aktivitātei bija tik kārtīgi apdomāta un piemērota – it īpaši klasiskā mūzika,” stāsta Odrija.
Viņa arī piebilst, ka daudzas aktivitātes vairojušas pašpārliecinātību: “Var just, kā pēc brauciena jūtos brīvāk, pārliecinātāka izpausties caur ķermeņa valodu ar cilvēkiem, apskāvieni tagad ir kārtīgi un no sirds, un līdz ar to arī cēlusies vispārīga apziņa par ķermeņa valodu – es vairāk sāku vērot citu cilvēku ķermeņa valodu no malas, kas var ļoti daudz pateikt par viņiem.”
Līdztekus dažādām praktiskām atziņām par ceļošanu un kultūru atšķirību Odrija arī apzinājusies savus vājos punktus un individuālās izaugsmes jomas: “Apzinājos, cik ļoti man nepatīk, kad man nav iekšējo resursu, enerģijas, spēja iedziļināties, pieslēgties, koncentrēties un sadarboties, bet esmu svarīga daļa no situācijas.”
Skaidri arī apzinājusies, ka interesē darbs ar cilvēkiem: “Man patīk cilvēkiem dot vērtību, dalīties zināšanās, būt skolotāja pozīcijā un atkarībā no situācijas arī vadīt pūli. Mūsu aktivitātēs bija ļoti daudz masāžas elementu, kas iededzināja manī lielāku gribu turpināt studēt ķīniešu medicīnu, akupunktūru, fizioterapiju un masāžu. Sapratu par sevi, ka mani iedvesmo tikai atvērti, pašpārliecināti, ieinteresēti, attīstīti, vienkārši, sevis un citus cienoši cilvēki.”
Par attiecībām Odrija uzzinājusi, cik daudz dažādu attiecību veidu pastāv, – pat tādas, ko līdz šim pat nav uzskatījusi par attiecībām. “Es uzzināju, kā iedala katras attiecības, elementus veselīgām attiecībām, ka intereses izrādīšana, atgriezeniskā saite, cieņa un mierīgs tonis ir ļoti svarīgs jebkurās attiecībās.”
Vai Odrija ieteiktu šādā projektā piedalīties arī citiem jauniešiem? “Noteikti! Ja ir iespēja un griba, tad tikai uz priekšu! Pat ja kādam tas nebūs dzīvi mainošs notikums, tad varu pateikt, ka pēc šāda brauciena tu jutīsies dzīvāks, tev gribēsies vairāk mācīties/attīstīties un šī pieredze pacels pašpārliecību!”
Liels, liels paldies Centrs MARTA brīvprātīgajai Montai Melnei-Meijerei par jauniešu pavadīšanu šajā piedzīvojumā – iedrošinot, atbalstot, mierinot un rūpējoties gan par viņu fizisko, gan emocionālo drošību un labsajūtu garajā ceļā uz Rumāniju! Bez viņas šis piedzīvojums nebūtu iespējams.