2015. gada 28. janvāris

Pētījums liecina - seksuālā aizskaršana ir izplatīta Latvijas jauniešu vidū

Nesenā pētījumā, kura veikšanā iesaistījies Centrs MARTA, atklājies, ka seksuālā aizskaršana jauniešu vidū ir izplatīta visās Eiropas valstīs, un 73% jauniešu vecumā no 13 līdz 18 gadiem vairāk nekā vienu reizi tikuši pakļauti vismaz viena veida seksuālai aizskaršanai.

Divus gadus ilgušajā projektā „Seksuālās aizskaršanas atpazīšana Eiropā” (Addressing Sexual Bullying Across Europe / ASBAE), ko vadīja Līdsas Beketa universitāte (Leeds Beckett University) Lielbritānijā, tika izstrādāta programma „jaunietis jaunietim” ar mērķi veicināt 13 -18 gadus vecu jauniešu izpratni par seksuālu aizskaršanu.

Projekta īstenotāji, seksuālo aizskaršanu definējuši kā jēdzienu, kas aptver seksuālu uzmākšanos, iebiedēšanu personas seksuālās identitātes vai izpausmes dēļ un transfobijas izraisītu aizskaršanu.

„Mūsu pētījuma rezultāti vedina domāt, ka jaunieši dedzīgi vēlas, lai viņiem tiktu piešķirta platforma ar seksuālu aizskaršanu saistītu jautājumu pārrunāšanai. Šāda veida aizskaršana, šķiet, ir jauniešu dzīvē izplatīta parādība, kas daudzus satrauc, tomēr tās problemātiskais raksturs jauniešu vidū nereti paliek nepamanīts vai tās nozīmīgums – apslāpēts, tieši tāpēc, ka tā ir kļuvusi par pašu par sevi saprotamu ikdienas sastāvdaļu,” komentē doktore Tamāra Tērnere-Mūra no Līdsas Beketa universitātes, stāstot par pētījuma rezultātiem.

Pētījums liecina, ka seksuālā aizskaršana ir izplatīta sociāla parādība, kas aizvien biežāk tiek realizēta ar viedtālruņu un sociālo tīklu starpniecību. Tas vērojams visās pētījumā iesaistītajās valstīs – Bulgārijā, Itālijā, Lielbritānijā, Slovēnijā un arī Latvijā. Pētījumā iesaistītie jaunieši no Rīgas un Latvijas mazpilsētām norādīja, ka seksuālā aizskaršana ir plaši izplatīta viņu ikdienas dzīvē.

Trešdien, 28.janvārī, Līdsā notiks noslēguma konference, kur tiks apspriesti pētījuma rezultāti un uzsāktā „jaunietis jaunietim” programma. Projektā iesaistītie jaunieši interaktīvā veidā demonstrēs programmas praktiskās aktivitātes.

Jauniešiem un profesionāļiem, kas strādā ar jauniešiem, domātā programma „jaunietis jaunietim” jeb „Ceļvedis DARI” ir pieejams bezmaksas lejupielādei angļu valodā no projekta interneta vietnes www.asbae.eu. Marta vidū būs pieejama "Ceļveža DARI" latviešu valodas versija. Bez maksas var lejupielādēt arī projekta pārskata ziņojumu.

Doktore Tērnere-Mūra piebilst: „Ceļveža DARI mērķis ir pievērst jauniešu uzmanību seksuālajai aizskaršanai, iedrošināt apstrīdēt aizspriedumainu attieksmi, kas ir tās pamatā, un piedāvāt jauniešiem metodes, kā rīkoties, lai to novērstu.”

Lai saņemtu vairāk informācijas, lūdzam sazināties ar Lieni Gāteri no Biedrības Resursu centrs sievietēm MARTA pa telefonu 67709356 vai rakstot uz e-pastu liene@marta.lv
Lasi vēl
Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates
Aktualitātes

Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates "Pāri robežām: ES loma dzimumu līdztiesības veicināšanā"

Kādi ir Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu uzskati par dzimumu līdztiesību Latvijā un Eiropas Savienībā? Kādas ir partiju prioritātes dzimumu līdztiesības politikas veidošanā? Ko domājam par aktualitātēm pasaulē un Latvijā? Kā politiskie procesi izskatās plašākās vēsturiskās un dzimumu lomu...

2024. gada 15. maijs Lasīt vairāk
MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību
Interešu aizstāvībaVardarbība

MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību

Šodien, 8. martā, Sieviešu dienā Centrs MARTA sadarbībā ar Lietuvas Cilvēktiesību Centru un Nīderlandes Karalistes vēstniecību uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību.Statistika atklāj satraucošu realitāti: saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldi, katra trešā (30,1 %) sieviete attiecībās...

2024. gada 7. marts Lasīt vairāk