2023. gada 27. novembris

Neesi vienaldzīgs – iestājies pret vardarbību!

Statistikas dati ir satraucoši – katra ceturtā sieviete (25,1%) un katrs piektais vīrietis (19,5%) Latvijā ir saskāries ar vardarbību, secināts Centrālās statistikas pārvaldes veiktajā aptaujā.  Mūsu sabiedrībā ir relatīvi augsta tolerance pret vardarbību. Kā rīkoties, kļūstot par aculiecinieku vardarbībai? – par šo un citiem jautājumiem Liepājas jauniešus izglītos biedrība “Centrs MARTA”.

Vardarbība pret sievietēm ir visizplatītākais cilvēktiesību pārkāpums visā pasaulē. Ik gadu novembra beigās norisinās Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) starptautiskā kampaņa “16 dienas pret dzimumā balstītu vardarbību” ar mērķi apturēt visa veida vardarbību, īpaši pret sievietēm un meitenēm.

Tā sākas 25. novembrī, Starptautiskajā dienā vardarbības pret sievietēm izskaušanai, un noslēdzas 10. decembrī, Starptautiskajā cilvēktiesību dienā. Kopš 1991. gada 16 dienas visā pasaulē tiek rīkoti dažādi pasākumi, lai pievērstu sabiedrības un politiķu uzmanību vardarbībai, kas ir vērsta pret personu tās dzimuma dēļ, savukārt pasaules kultūras pieminekļi tiek izgaismoti oranžā krāsā, kas simbolizē gaišāku nākotni, kurā nav vietas vardarbībai.

Lai vardarbību izskaustu, ir svarīgi iesaistīt jauniešus, kuri var veicināt pārmaiņas, izglītot savus vienaudžus un vietējo kopienu. ANO kampaņas laikā Latvijā vadošā sieviešu tiesību aizstāvības organizācija “Centrs MARTA” un ASV vēstniecības projekta “Drosme rīkoties!” brīvprātīgie Rīgā un Liepājā veido pasākumu ciklu jauniešiem, lai veicinātu izpratni par veselīgām attiecībām un dzimumu līdztiesību.

Sestdien, 2. decembrī, plkst. 12.00 Liepājas “Jauniešu mājā” norisināsies informatīva lekcija un radoša darbnīca “Neesi vienaldzīgs! Aculiecinieka efekts”. Biedrības Liepājas filiāle aktualizēs “Aculiecinieka efektu” ("Bystander effect" – angļu val.) – parādību, kad cilvēki daudz retāk iejaucas krīzes situācijās, ja apkārt ir citi cilvēki. Novērojumi liecina – ja cilvēki ir vienīgie aculiecinieki, viņi mēdz palīdzēt 80% gadījumu, taču ja blakus ir vēl citi liecinieki, tie palīdz tikai 20% gadījumu. 

Pasākumā jaunieši tiks izglītoti par to, kā un kāpēc iesaistīties redzot, dzirdot vai uzzinot par vardarbību. Pēcāk norisināsies stencilu darbnīca ar mākslinieci Ingrīdu Pičukāni, kurā izveidot sev svarīgu uzsaukumu vardarbības novēršanai. Tiek gaidīti jaunieši vecumā no 13 gadiem, aizpildot pieteikuma anketu: https://ej.uz/martaspasakumi.

Savukārt Rīgā 7. decembrī plkst. 16.00 “M/Darbnīca” norisināsies lekcija “Mobings skolā un darbā. Kā uz to reaģēt?”, bet 9. decembrī plkst. 17.00 kinoteātrī “KSuns” tiks demonstrēta filma “Mana bērnības ķermeņa atzīšanās” un norisināsies diskusija ar tās režisori Emīliju Karetņikovu un operatori Santu Helēnu Pedeli.

Projekts “Drosme rīkoties!” tiek īstenots ar Amerikas Savienoto Valstu (ASV) vēstniecības Latvijā un ASV Valsts departamenta Studentu pakalpojumu inovāciju fonda (AEIF) atbalstu.

Raksta autore: Centrs MARTA brīvprātīgā Vanesa Pirina
Liepājas Universitātes studiju programmas “Kultūras vadība” 3. kursa studente

Foto: “Pexels”, Anna Shvets
Lasi vēl
Panākta vienošanās par pirmajiem ES noteikumiem par vardarbības pret sievietēm apkarošanu
Interešu aizstāvībaVardarbība

Panākta vienošanās par pirmajiem ES noteikumiem par vardarbības pret sievietēm apkarošanu

ES likumdevēji panākuši provizorisku ilgi gaidīto vienošanos par noteikumiem, lai apkarotu ar dzimumu saistītu vardarbību un aizsargātu tās upurus, īpaši sievietes un vardarbības ģimenē upurus, liecina informācija Eiropas Parlamenta mājaslapā.Neoficiālā vienošanās, ko otrdien panāca Parlamenta...

2024. gada 8. februāris Lasīt vairāk
Drošības ABC: kas ir tehnoloģijās balstīta seksuālā vardarbība, un kur meklēt palīdzību
Aktualitātes

Drošības ABC: kas ir tehnoloģijās balstīta seksuālā vardarbība, un kur meklēt palīdzību

Šodien, 6. februārī, ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!” jau 21. gadu pēc kārtas tiek pieminēta Vispasaules Drošāka interneta diena, aicinot vairot zināšanas par drošību interneta vidē, lai mēs visi kopā veidotu nevardarbīgāku komunikāciju ikvienam, neatkarīgi no...

2024. gada 6. februāris Lasīt vairāk