2023. gada 22. marts

MARTAs Paneļdiskusija ANO #CSW67 ietvaros

Pagājušonedēļ Ņujorkā notiekošajā NVO forumā un pilsoniskās sabiedrības sanāksmē notika MARTA organizētā paneļdiskusija. NVO forums no 5.-17.martam norisinājās paralēli 67. ANO Sieviešu statusa komisijas sanāksmei. Šajā pasākumā centrs MARTA nodrošināja drošu telpu, lai dzirdētu spēcinošus stāstus par aktīvistēm un sieviešu tiesību aizstāvēm no Latvijas, Ukrainas, Afganistānas un ASV, daloties ar personīgajiem izaicinājumiem, profesionālajiem sasniegumiem un paužot vajadzības, lai aktīvisms turpinātos.

Sieviešu cilvēktiesību aizstāves ir pakļautas augstam ar dzimumu saistītas vardarbības un citu pārkāpumu riskam, jo īpaši konfliktu un katastrofu laikā. Viņas saskaras ar aizspriedumiem, diskrimināciju, neslavas celšanu, ar dzimumu saistītu verbālu aizskaršanu tiešsaistē un ārpus tās, marginalizāciju, stigmatizāciju un pat draudiem dzīvībai. Mūsu pienākums ir aizsargāt cilvēktiesību aizstāves, jo viņas aizsargā citu sieviešu tiesības un dzīvības, sniedzot palīdzību un svarīgus atbalsta pakalpojumus ārpus lielo pilsētu robežām.

Zemāk var apskatīt video ar runu no panelistes Basira Taheri (Afganistāna):

Paneļdiskusijā piedalījās:
Anastasija Nenka (Ukraina) ir trenere un viena no pirmajām projekta "Empowering Education" dalībniecēm. Projekts iestājas par dzimumu izglītību, kas balstīta uz nevardarbības filozofiju, un ir veiksmīgi attīstīta 10 pasaules valstīs. Iepriekš viņa strādājusi Ukrainas Ministru kabinetā. Anastasijai ir 20 gadu pieredze veiksmīgas komunikācijas un konfliktu transformācijas apmācību vadīšanā. Kopš 2018. gada viņa ir aktīvi iesaistījusies ANO Drošības padomes Rezolūcijas 1325 īstenošanā.

Tainai Bien-Aimé (ASV) ir trīsdesmit gadus ilga pieredze sieviešu un meiteņu tiesību aizstāvībā valsts un pasaules līmenī. Pašlaik viņa ir izpilddirektore Koalīcijā pret sieviešu tirdzniecību (CATW), kas ir viena no vecākajām starptautiskajām organizācijām, kuras mērķis ir izbeigt sieviešu un meiteņu tirdzniecību un komerciālu seksuālu izmantošanu kā ar dzimumu saistītas vardarbības un diskriminācijas praksi. Pirms šī amata ieņemšanas Taina divdesmit gadus bija iesaistīta Equality Now - globālā organizācijā, kas darbojas, lai veicinātu sieviešu un meiteņu cilvēktiesības, vispirms kā valdes dibinātāja un pēc tam desmit gadus kā tās izpilddirektore. Viņa bija arī Home Box Office biznesa lietu direktore un praktizēja starptautiskajās korporatīvajās tiesībās Volstrītas juridiskajā firmā Cleary Gottlieb Steen & Hamilton. Taina ir ieguvusi jurisprudences doktora grādu New York University School of Law un politikas zinātņu grādu International University in Geneva. Tainai ir plaša pieredze plašsaziņas līdzekļos, un viņa ir saņēmusi vairākus apbalvojumus par savām kampaņām, lai nodrošinātu sieviešu un meiteņu līdztiesību visā pasaulē. Viņa tika iekļauta Forbes 2021. gada pirmajā sarakstā "50>50 sievietes, kas ir radījušas sociālo ietekmi".


Iluta Lāce (Latvija) ir bijusi sociālā darbiniece, trenere un feministe - aktīviste, kas darbojas sieviešu organizācijās. Viņa ir nodibinājuši centru MARTA, kas īsteno dažādas programmas sieviešu cilvēktiesību un dzimumu līdztiesības veicināšanai. Ar Ilutas atbalstu tika uzsākta īpaša programma no cilvēku tirdzniecības cietušo sieviešu, kā arī no vardarbības ģimenē cietušo sieviešu rehabilitācijai Latvijā. Viņa arī veicina grozījumus likumdošanā par vardarbības pret sievietēm, cilvēku tirdzniecības novēršanu un dzimumu līdztiesības veicināšanu. Iluta ir strādājusi pie jauniešu programmu izstrādes par vardarbības un dzimumu diskriminācijas novēršanu, kas tiek plaši izmantotas Latvijā un arī citās valstīs. Viņa veicinājusi sieviešu konsultatīvo grupu izveidi Uzbekistānā un citu dienestu izveidi vardarbības novēršanas, cilvēku tirdzniecības un dzimumu līdztiesības veicināšanas jomā dažādās valstīs, tostarp Ukrainā.

Basira Taheri (Afganistāna) ir pilsoniskās sabiedrības aktīviste un sieviešu tiesību aizstāve, kas kopš 2013. gada aktīvi darbojas sieviešu līdztiesības un tiesību aizsardzības jomā Afganistānā. Basira uzskata, ka sieviešu tiesības Afganistānā jau daudzus gadus ir atstātas novārtā un ka ir jācīnās, lai panāktu līdztiesību. Vardarbība pret sievietēm un cilvēktiesību pārkāpumi Afganistānā lika Basirai sadarbībā ar daudzām sievietēm Heratā - Afganistānā - izveidot "Sieviešu vadītāju tīklu". Viņai ir maģistra grāds starptautiskajās tiesībās. No 2013. līdz 2021. gadam viņa bija "Spineh Addy meiteņu skolas" Heratā direktore; kopš 2017. gada - jauniešu pilsoniskās organizācijas "New Thinker" Heratas nodaļas vadītāja; kopš 2019. gada - "Sieviešu vadītāju tīkla" tiesvedības komitejas vadītāja. 2019. un 2020. gadā - konsultatīvās Loy Jirga par mieru Afganistānā locekle; 2020. gadā viņa bija Afganistānas sieviešu kustības dibinātāja, un viņas darbība joprojām turpinās.

Paneļdiskusijas moderatore: centra MARTA Jauniešu programmu vadītāja Madara Mazjāne (Latvija).

#SIF_NVOFonds







Rakstu ievietoja Beata Jonite
Lasi vēl
MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību
Interešu aizstāvībaVardarbība

MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību

Šodien, 8. martā, Sieviešu dienā Centrs MARTA sadarbībā ar Lietuvas Cilvēktiesību Centru un Nīderlandes Karalistes vēstniecību uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību.Statistika atklāj satraucošu realitāti: saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldi, katra trešā (30,1 %) sieviete attiecībās...

2024. gada 7. marts Lasīt vairāk
Aktīvista Rokasgrāmata
Aktīvo iedzīvotāju fondsInterešu aizstāvībaJaunatnes programmas

Aktīvista Rokasgrāmata

Vai Tev ir vēlme kaut ko mainīt savā kopienā un ārpus tās? Vai vēlies kļūt par aktīvistu, taču nezini, ar ko sākt?Centrs MARTA vēlas Tevi iepazīstināt ar Aktīvista Rokasgrāmatu. Aktīvista Rokasgrāmata ir visaptverošs ceļvedis, kas ir izstrādāts īpaši jauniešiem, kas vēlas iegrimt aktivīsma un...

2024. gada 27. februāris Lasīt vairāk