2014. gada 10. jūnijs

Londonā notiek pasaules samits seksuālās vardarbības novēršanai kara konfliktu zonās

Lielbritānijas vēstniecība Latvijā un Resursu centrs sievietēm MARTA trešdien vēstniecības telpās atklās latviešu mākslinieka darbu, kas veltīts Lielbritānijas valdības un ANO globālai kampaņai pret seksuālo vardarbību militāros konfliktos.

Lielbritānijas vēstniece Latvijā Sāra Kaulija: “Seksuālā vardarbība kara laikā ir viena no mūsdienu pasaules lielākajām netaisnībām. To ir grūti dokumentēt, kur nu vēl izmeklēt. Bieži vien izvarošanu, kas notikusi bruņota konflikta laikā, uzskata par neizbēgamu kara sastāvdaļu, un tāpēc tā paliek nesodīta. Taču pat karā ir savi likumi."

Iesaistot jauno latviešu mākslinieku Klāvu Lori, kurš jau studiju laikā Latvijas Mākslas akadēmijā sevi apliecinājis, iegūstot gan SEB stipendiju glezniecībā, gan Brederlo – von Sengbusch mākslas prēmiju, tapis lielformāta darbs, kas aicina sabiedrību aizdomāties par seksuālo vardarbību un tās sekām.

Darbs tiks atklāts nedēļā, kad Londonā notiek līdz šim lielākais šai problēmai veltītais pasākums – Globālais samits seksuālās vardarbības novēršanai konflikta zonās, kuru vadīs Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Hēgs un ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos īpašā sūtne Andželīna Džolija.

Samita, kurā tiks pārstāvēta arī Latvija, mērķis ir vienoties par konkrētu rīcību, lai uzlabotu seksuālo noziegumu dokumentēšanu un izmeklēšanu, sniegtu lielāku atbalstu cietušajiem, tai skaitā bērniem, kā arī nodrošinātu, ka reaģēšana uz seksuālo vardarbību un dzimumu līdztiesības veicināšana ir pilnībā integrētas miera un drošības spēku darbībā.

Lielbritānijas vēstniece Latvijā Sāra Kaulija: “Seksuālā vardarbība kara laikā ir viena no mūsdienu pasaules lielākajām netaisnībām. To ir grūti dokumentēt, kur nu vēl izmeklēt. Bieži vien izvarošanu, kas notikusi bruņota konflikta laikā, uzskata par neizbēgamu kara sastāvdaļu, un tāpēc tā paliek nesodīta. Taču pat karā ir savi likumi.  Tieši tāpat, kā bija iespējams vienoties, ka kaujas laukā nedrīkst izmantot kājnieku mīnas, pasaulei jāvienojas izbeigt seksuālo vardarbību konfliktu zonās”.

Tā kā Latvijas karavīri NATO un ES misiju sastāvā darbojās valstīs, kur notiek kara darbība, arī viņi var dot savu ieguldījumu, lai palīdzētu identificēt seksuālās vardarbības noziegumus un atbalstītu to upurus. Tāpat atbalstu cietušajām Centrālāzijas valstīs jau sniedz Latvijas nevalstiskā organizācija – Resursu centrs sievietēm MARTA.

“MARTAs pieredze Centrālāzijas valstīs Uzbekistānā un Kirgizstānā, jo īpaši Andižānas un Ošas apgabalos, liecina, ka 2010. gadā seksuālā vardarbības tika izmantota kā ierocis, lai pakļautu un iznīcinātu konfliktējošās puses. Sievietes un jaunietes tika nolaupītas, izvarotas, pazuda bezvēsts. Joprojām Ošā sievietes neuzdrošinās vakaros iet vienas, arī tālāki pārvietošanās maršruti vienatnē netiek ieteikti. MARTAS  partnerorganizācijas pārstāves vēl nesen ir piedzīvojušas uzbrukumu,” saka Resursu centra sievietēm MARTA vadītāja Iluta Lāce.

Statistikas dati par seksuālo vardarbību militāros konfliktos ir grūti iegūstami, un statistika pilnībā neattaino visu problēmas apjomu, jo daudzi upuri par notikušo neziņo. ANO dati liecina, ka Gvatemalas pilsoņu kara laikā izvaroti ap 100 000 sieviešu, savukārt Bosnijas karā - no 20 000 – 50 000 sieviešu. Kara laikā Demokrātiskajā Kongo republikā izvarotas vairāk nekā 200 000 sievietes. Tāpat ANO ziņojumā par seksuālo vardarbību konflikta zonās minēts, ka gan Mali, gan Centrālāfrikas republikā, kurp nesen devušies Latvijas karavīri, sievietes cieš no izvarošanas, ko veic militāri grupējumi.

Žurnālisti ir laipni aicināti uz mākslas darba atklāšanu un globālajam samitam veltītu pieņemšanu Lielbritānijas vēstniecībā trešdien, 11. jūnijā plkst. 18.00.

Lūdzu iepriekš pieteikties, rakstot uz e-pastu: andra.jakovica@fco.gov.uk.

Informāciju sagatavoja: Lielbritānijas vēstniecība Latvijā
Andra Jakoviča 67774763, 25445765
Lasi vēl
Tiešsaistes seminārs  “Emocionālā un psiholoģiskā vardarbība. Starpinstitucionālā sadarbība gadījumu risināšanā un atbalsta iespējas
Aktualitātes

Tiešsaistes seminārs “Emocionālā un psiholoģiskā vardarbība. Starpinstitucionālā sadarbība gadījumu risināšanā un atbalsta iespējas"

2021. gada 30. novembrī no plkst. 11:00 līdz 14:15 aicinām visus interesentus uz tiešsaistes semināru “Emocionālā un psiholoģiskā vardarbība. Starpinstitucionālā sadarbība gadījumu risināšanā un atbalsta iespējas“. Semināru tiešsaistē varēs vērot gan "Centrs MARTA", gan Labklājības...

2021. gada 30. novembris Lasīt vairāk
Piedāvājam atbalsta grupas nodarbības vardarbībā cietušām personām
Vardarbība

Piedāvājam atbalsta grupas nodarbības vardarbībā cietušām personām

KAS, KUR, KAD? Online formātā (Zoom) Otrdienās no 12.oktobra 13:00-15:00 Kopā 12 nodarbības Nodarbības vadīs biedrības “Centrs MARTA” sociālā darbiniece un psiholoģe Pamatvaloda: latviešu. Veiksmīgai dalībai grupā nepieciešams saprast latviešu valodu. Runāt iespējams arī krieviski...

2021. gada 28. septembris Lasīt vairāk