2025. gada 29. aprīlis

LADDER pieredzes apmaiņas darbnīca Itālijā

Veidojot ilgtspējīgas stratēģijas augsta riska jauniešu atbalstam starptautiskās mobilitātes projektos, izšķiroša nozīme ir zināšanu apmaiņai un sadarbībai. Jaunatnes darbinieki, nevalstiskās organizācijas un profesionāļi visā Eiropā pastāvīgi meklē jaunas pieejas, lai veidotu drošāku un iekļaujošāku vidi jauniešiem, kuri saskaras ar ievērojamiem šķēršļiem. Šī iemesla dēļ LADDER projekta ietvaros tika organizēta pieredzes apmaiņas darbnīca. Tā norisinājās Galbiatē, Itālijā, no 2025. gada 8. līdz 13. februārim. Darbnīcas ietvaros jaunatnes darbinieki no partnerorganizācijām un to vietējiem sadarbības tīkliem dalījās ar praktisko pieredzi, labās prakses piemēriem un neformālās izglītības metodēm, kā arī izstrādāja jaunas stratēģijas augsta riska jauniešu atbalstam.

BŪVĒJAM TILTU, DALOTIES ZINĀŠANĀS

Saskaņā ar LADDER projekta misiju – stiprināt profesionāļu kapacitāti, lai starptautiskās mobilitātes programmas kļūtu pieejamākas augsta riska jauniešiem – darbnīca tika veidota ar mērķi akcentēt iesaistīto organizāciju un jaunatnes darbinieku pieredzi. Divu pieredzējušu koordinatoru vadībā, balstoties uz partnerorganizāciju ilgtermiņa pieredzi, dalībnieki padziļināti analizēja šādas tēmas:

  • Risinājumorientēta pieeja – dalībnieki iepazina risinājumorientētu sarunu konceptu un šīs pieejas vēsturisko attīstību.

  • Traumu izpratnes pieeja – jaunatnes darbinieki guva ieskatu par stresa, sarežģītu un attīstības traumu ietekmi uz jauniešiem.

  • Darbs ar jaunajiem migrantiem – diskusiju laikā tika akcentēts starpkultūru dialogs un migrantu jauniešu vajadzību noteikšana, izmantojot Maslova vajadzību hierarhijas modeli.

  • Vardarbības novēršana – ar neformālo aktivitāšu palīdzību dalībnieki izzināja dažādus vardarbības veidus un to raksturīgās pazīmes.

  • Ievilināšanas prevencija – Latvijas īsfilmas par ievilināšanu skatīšanās sekmēja diskusijas par riskiem un preventīvajiem pasākumiem mobilitātes projektos.

  • Pirmā psiholoģiskā palīdzība – dalībnieki izpētīja piecus pirmās psiholoģiskās palīdzības pamatelementus, strādājot ar konkrētiem gadījumu piemēriem, lai pilnveidotu tūlītējās reaģēšanas prasmes.

  • Riska vadība – dalībnieki tika iepazīstināti ar riska vadības pamatjomām, papildinot tēmas ar personīgajiem pieredzes stāstiem.

  • Bērnu un jauniešu aizsardzības vadlīnijas – organizācijas izvērtēja savas esošās politikas atbilstoši pamatprincipiem, identificējot stiprās puses un nepieciešamos uzlabojumus.

Dalībniekiem bija iespēja arī apmeklēt vietējo organizāciju Les Cultures Leko pilsētā, kas jau vairāk nekā 30 gadus sniedz atbalstu migrantiem, lai iepazītos ar viņu pieredzi. Tikšanās laikā dalībniekiem bija iespēja dziļāk izpētīt sev interesējošās tēmas.

GALVENIE REZULTĀTI: PAMATU LIKŠANA TURPMĀKAJĀM DARBĪBĀM

Darbnīca nodrošināja pamatu vairākiem būtiskiem rezultātiem LADDER projekta turpmākajās aktivitātēs:

  • Vispārējā riska vadības stratēģija jaunatnes apmaiņām – izstrādāta, balstoties uz darbnīcas atziņām; tā sniegs praktiskas vadlīnijas drošības uzlabošanai darbā ar augsta riska jauniešiem starptautiskās mobilitātes projektos un tiks iekļauta gaidāmajā LADDER rokasgrāmatā.

  • Rokasgrāmatas saturiskā struktūra – dalībnieki identificēja prioritārās tēmas un izveidoja strukturētu saturisko plānu, izceļot vissvarīgākās jomas jaunatnes darbiniekiem.

  • Jaunatnes apmaiņas programmas projekts “Atrodi savu balsi caur radošumu” – koordinatori izmantoja darbnīcā iegūtās atziņas, lai precizētu programmas saturu un izstrādātu riska vadības stratēģiju jaunatnes apmaiņai Galbiatē no 2025. gada 10. līdz 17. martam.

Sadarbības, refleksijas un prasmju attīstīšanas rezultātā dalībnieki guva arī vairākus personiskus un profesionālus ieguvumus:

  • Paaugstināta pašpārliecinātība – jaunatnes darbinieki izjuta lielāku pārliecību par savām spējām atbalstīt augsta riska jauniešus.

  • Padziļināta kultūras un uzvedības jūtība – darbnīca veicināja izpratni un empātiju pret jauniešiem no dažādām vidēm.

  • Praktiski rīki darbam sarežģītās situācijās – dalībnieki apguva konfliktu risināšanas un krīzes vadības prasmes.

“Ar pateicību atskatos uz kopā pavadīto nedēļu, kurā profesionāļi brīvi dalījās ar svarīgām idejām – gan darbnīcās, gan neformālās sarunās un pārtraukumos. Iespēja dalīties pieredzē ar cilvēkiem, kuriem tā var būt gan līdzīga, gan krasi atšķirīga, bija nenovērtējama. Mums bija telpa runāt par to, kā kopā varam veidot labāku vidi jauniešiem, ko varam uzlabot un kur meklēt jaunas zināšanas.” – Moni, Ungārija

SKATS NĀKOTNĒ: KOLEKTĪVĀS MĀCĪŠANĀS SPĒKS

Pieredzes apmaiņas darbnīca nebija vienreizējs notikums, bet gan būtisks solis ceļā uz iekļaujošāku un atbalstošāku jaunatnes profesionāļu tīklu. Integrējot gūtās atziņas projekta ietvaros, dalībnieki turpinās pilnveidot metodoloģijas, kas padara starptautiskās mobilitātes programmas un darbu ar augsta riska jauniešiem pieejamāku.

Projekta norises laiks: 01.09.2024. – 31.12.2026.

Projekta finansējums: Eiropas Savienības Erasmus+ programmas KA220-YOU atbalsts.

Lasi vēl
Biedrības
Aktualitātes

Biedrības "Centrs MARTA" pozīcija par Cilvēku tirdzniecības novēršanas plānu 2025.–2027. gadam

Biedrība “Centrs MARTA” (turpmāk – Centrs MARTA) ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir veidot dzimumu līdztiesībā balstītu pilsonisko sabiedrību, aizstāvot sieviešu, jauniešu un bērnu tiesības. Centra MARTA darbības virzieni ir vardarbības mazināšana pret sievietēm un...

2025. gada 23. maijs Lasīt vairāk
Projekts “Sievietes un meitenes – drošībā un brīvībā”
Aktualitātes

Projekts “Sievietes un meitenes – drošībā un brīvībā”

Centrs MARTA ir uzsācis jaunu starptautisku iniciatīvu – projektu “Women and Girls – Safe and Free”, kas tiek īstenots ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu sadarbībā ar Pilsonisko iniciatīvu atbalsta centru (CISC) Uzbekistānā. Projekts norisināsies no 2024. līdz 2026. gadam.  PROJEKTA...

2025. gada 15. maijs Lasīt vairāk