2023. gada 3. jūlijs

Karš no sievietes perspektīvas – no izdzīvošanas līdz ilgtspējīgam mieram

No 29. jūnija līdz 1. jūlijam Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi notika platformas "Sievietes miera dialogam" pasākums, kurā piedalījās arī Centra MARTA vadītāja Iluta Lāce un Ukrainas sadarbības projektu koordinatore Natālija Čudajeva. Pasākuma norisi atbalstīja vietējā organizācija “Consent”, kā arī EDSO.

Centrs MARTA nodrošināja apmācības par izdegšanas prevenciju un iepazīstināja ar paņēmieniem, kas var palīdzēt mobilizēties ārkārtas situācijās. Natālija Čudajeva, kurai ar sagrautu veselību ilgstoši nācās izdzīvot okupētajā Mariupolē un rast iespēju izglābties, dalījās ar savu pieredzi un tehnikām, kas viņai palīdzēja izdzīvot, noturēt emocionālo stabilitāti un palīdzēt arī līdzcilvēkiem. Līdzīgi pieredzē dalījās arī aktīvistes no Kazahstānas, Baltkrievijas un Krievijas gan par pieredzēto aizturēšanās, gan par palīdzības sniegšanu citiem aizturētajiem.
 
“Mums bija iespēja tikties arī ar EDSO, ANO un NATO pārstāvjiem un informēt par mūsu platformas darbību, lai nākotnē caur mūsu platformas tīklu viņi uzzinātu aktuālāko par reģionos notiekošo no sieviešu dzīves pieredzēm,” uzsver Lāce. 

Platforma ir izveidota pēc Krimas aneksijas 2015. gadā, sākoties dialogam starp sieviešu organizācijām Ukrainā un Krievijā, un apvieno sieviešu nevalstiskās organizācijas, kas palīdz no vardarbības cietušām sievietēm, kas atrodas vai nu konflikta reģionos, vai pēc konflikta atbalsta pārvietotās personas.

Būtisks šīs platformas rūpals ir gādāt, lai ikkatrā valstī būtu “Sieviete. Miers. Drošība” plāns saskaņā ar ANO drošības padomes rezolūciju Nr. 1325, kas pievēršas kara ietekmei uz sievietēm un sieviešu vienlīdzīgas līdzdalības nozīmei konfliktu risināšanā, miera veidošanā un uzturēšanā, humānās palīdzības pasākumos un pēckonflikta sabiedrības atjaunošanā.

Šajā platformā ir apvienojušās valstis, kuru kaimiņvalsts ir agresors Krievija, – Baltijas valstis, Kaukāza valstis, Centrālāzijas valstis, Baltkrievija, kā arī dalībnieces no organizācijām, kas pretojas Putina režīmam Krievijā. 

Biedrības Centra MARTA vadītāja Iluta Lāce šīs platformas darbībā un plānošanas komitejā tika iesaistīta 2017. gadā. Darbība ir brīvprātīga, un tās mērķis ir apkopot aktualitātes par valstīs notiekošo, raugoties no sieviešu perspektīvas, ņemot vērā to, kas tiek darīts, lai novērstu seksuālu vardarbību, ar dzimumu saistīto vardarbību, lai konfliktu risināšanā tiktu iesaistītas arī sievietes, lai tiktu veikti teritoriālie drošības auditi utt.

Šajā tikšanās reizē platforma atjaunoja savus darbības plānus, ņemot vērā, ka ir ļoti mainījusies situācija, un – kā uzsver Iluta Lāce – tā turpina mainīties ik mirkli: “Ir konflikti, par kuriem mēs runājam un zinām, un ir konflikti, kas notiek regulāri, kur sievietes cieš pierobežu reģionos noteiktās valstīs, bet par kuriem nav zināms. Kā arī – ir konflikti, kas ir piemirsti, ņemot vērā, ka ir citi – daudz redzamāki. Bet jebkurā gadījumā visās šajās teritorijās dzīvo sievietes un bērni, un viņi ir pakļauti daudz un dažādiem riskiem.”
Lasi vēl
Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates
Aktualitātes

Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates "Pāri robežām: ES loma dzimumu līdztiesības veicināšanā"

Kādi ir Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu uzskati par dzimumu līdztiesību Latvijā un Eiropas Savienībā? Kādas ir partiju prioritātes dzimumu līdztiesības politikas veidošanā? Ko domājam par aktualitātēm pasaulē un Latvijā? Kā politiskie procesi izskatās plašākās vēsturiskās un dzimumu lomu...

2024. gada 15. maijs Lasīt vairāk
MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību
Interešu aizstāvībaVardarbība

MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību

Šodien, 8. martā, Sieviešu dienā Centrs MARTA sadarbībā ar Lietuvas Cilvēktiesību Centru un Nīderlandes Karalistes vēstniecību uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību.Statistika atklāj satraucošu realitāti: saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldi, katra trešā (30,1 %) sieviete attiecībās...

2024. gada 7. marts Lasīt vairāk