2014. gada 28. maijs

Izvarotā sieviete NEKAD nav vainīga. LR prokuratūras izteikumi pārsteidz

„Es gribu būt risinājums, ne grūtības un sarūgtinājums!” savu attieksmi video raksturo pasaulē pazīstami un autoritatīvi vīrieši. Video tapis kampaņas „1 is 2 Many”  ietvaros, ko šogad, vardarbības pret sievietēm mazināšanai, uzsākusi ASV valdība, iesaistoties arī Barakam Obamam un Džo Baidenam. Slaveni aktieri un politiķi aicina sabiedrību nebūt vienaldzīgai pret seksuālo vardarbību, nesodīt upuri un palīdzēt, jo jebkurš seksuāls kontakts bez abu pušu piekrišanas ir krimināls noziegums.

Tikmēr Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūra pauž pavisam citu ieskatu, norādot, ka ir gadījumi, kuros cietušās pašas ir vainojamas izvarošanā. Šādu viedokli Saeimas Juridiskās komisijas sēdē 2014.gada 9.aprīlī pauda virsprokurore Elita Jurkjāne (Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Metodikas nodaļa), skaidrojot, kāpēc nav nepieciešamības palielināt sodu par izvarošanu.

MARTAs vēstulei Ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kurā lūgts skaidrot prokuratūras pozīciju un E.Jurkjānes profesionālo kompetenci, sekoja līdzīga Ģenerālprokuratūras atbilde – „ir arī tādi izvarošanas gadījumi, kad cietušās veicinājušas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu pret viņām”.

Prokuratūra uzskata, ka sieviešu labprātīga iesaistīšanās alkohola lietošanā un izaicinoša uzvedība var novest pie izvarošanas un šajos gadījumos var tikt piemērots Krimināllikuma 47.panta pirmās daļas 5.punkts, kas par atbildību mīkstinošu apstākli atzīst cietušā prettiesiskas vai amorālas uzvedības ietekmi.

MARTA uzskata, ka Prokuratūras pozīcija rada nopietnas bažas par objektivitāti tiesvedības procesos Latvijā un upuru risku piedzīvot atkārtotu viktimizāciju, ziņojot par izvarošanas gadījumiem. Turklāt šādi izteikumi no valsts amatpersonu puses sabiedrībā uztur mītu par upura vainošanu, radot greizu priekšstatu par to, ka tā ir upura izvēle – tikt izvarotam vai nē.

Pilns vēstules teksts atrodams šeit.

Paraksti petīciju par prasību Latvijas Ģenerālprokuratūrai izbeigt izvarošanas upuru vainošanu: parakstīt

Lasi vēl
Tiešsaistes seminārs  “Emocionālā un psiholoģiskā vardarbība. Starpinstitucionālā sadarbība gadījumu risināšanā un atbalsta iespējas
Aktualitātes

Tiešsaistes seminārs “Emocionālā un psiholoģiskā vardarbība. Starpinstitucionālā sadarbība gadījumu risināšanā un atbalsta iespējas"

2021. gada 30. novembrī no plkst. 11:00 līdz 14:15 aicinām visus interesentus uz tiešsaistes semināru “Emocionālā un psiholoģiskā vardarbība. Starpinstitucionālā sadarbība gadījumu risināšanā un atbalsta iespējas“. Semināru tiešsaistē varēs vērot gan "Centrs MARTA", gan Labklājības...

2021. gada 30. novembris Lasīt vairāk
Piedāvājam atbalsta grupas nodarbības vardarbībā cietušām personām
Vardarbība

Piedāvājam atbalsta grupas nodarbības vardarbībā cietušām personām

KAS, KUR, KAD? Online formātā (Zoom) Otrdienās no 12.oktobra 13:00-15:00 Kopā 12 nodarbības Nodarbības vadīs biedrības “Centrs MARTA” sociālā darbiniece un psiholoģe Pamatvaloda: latviešu. Veiksmīgai dalībai grupā nepieciešams saprast latviešu valodu. Runāt iespējams arī krieviski...

2021. gada 28. septembris Lasīt vairāk