Centrs MARTA
2014. gada 28. maijs

Izvarotā sieviete NEKAD nav vainīga. LR prokuratūras izteikumi pārsteidz

„Es gribu būt risinājums, ne grūtības un sarūgtinājums!” savu attieksmi video raksturo pasaulē pazīstami un autoritatīvi vīrieši. Video tapis kampaņas „1 is 2 Many”  ietvaros, ko šogad, vardarbības pret sievietēm mazināšanai, uzsākusi ASV valdība, iesaistoties arī Barakam Obamam un Džo Baidenam. Slaveni aktieri un politiķi aicina sabiedrību nebūt vienaldzīgai pret seksuālo vardarbību, nesodīt upuri un palīdzēt, jo jebkurš seksuāls kontakts bez abu pušu piekrišanas ir krimināls noziegums.

Tikmēr Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūra pauž pavisam citu ieskatu, norādot, ka ir gadījumi, kuros cietušās pašas ir vainojamas izvarošanā. Šādu viedokli Saeimas Juridiskās komisijas sēdē 2014.gada 9.aprīlī pauda virsprokurore Elita Jurkjāne (Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Metodikas nodaļa), skaidrojot, kāpēc nav nepieciešamības palielināt sodu par izvarošanu.

MARTAs vēstulei Ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kurā lūgts skaidrot prokuratūras pozīciju un E.Jurkjānes profesionālo kompetenci, sekoja līdzīga Ģenerālprokuratūras atbilde – „ir arī tādi izvarošanas gadījumi, kad cietušās veicinājušas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu pret viņām”.

Prokuratūra uzskata, ka sieviešu labprātīga iesaistīšanās alkohola lietošanā un izaicinoša uzvedība var novest pie izvarošanas un šajos gadījumos var tikt piemērots Krimināllikuma 47.panta pirmās daļas 5.punkts, kas par atbildību mīkstinošu apstākli atzīst cietušā prettiesiskas vai amorālas uzvedības ietekmi.

MARTA uzskata, ka Prokuratūras pozīcija rada nopietnas bažas par objektivitāti tiesvedības procesos Latvijā un upuru risku piedzīvot atkārtotu viktimizāciju, ziņojot par izvarošanas gadījumiem. Turklāt šādi izteikumi no valsts amatpersonu puses sabiedrībā uztur mītu par upura vainošanu, radot greizu priekšstatu par to, ka tā ir upura izvēle – tikt izvarotam vai nē.

Pilns vēstules teksts atrodams šeit.

Paraksti petīciju par prasību Latvijas Ģenerālprokuratūrai izbeigt izvarošanas upuru vainošanu: parakstīt

Lasi vēl
Aktualitātes

Centrs MARTA saņem Child 10 balvu

Centrs MARTA ir viena no desmit organizācijām, kura 24. februārī online vidē, piedaloties Viņas Majestātei Zviedrijas karalienei Silvijai un Zviedrijas ārlietu ministrei Annai Lindei saņēma Zviedrijas organizācijas Child 10 balvu. Balvai tika pieteiktas vairāk kā 90 organizācijas no 27 pasaules valstīm.Eiropā pieaug...

2021. gada 24. februāris Lasīt vairāk
Aktualitātes

ATBALSTS BALTKRIEVIJAI

Turpinoties Baltkrievijas varas iestāžu represijām un vardarbībai pret pilsonisko sabiedrību, aktīvistiem un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, šobrīd ļoti svarīgi būtu atrast veidu kā turpināt aizvadītajā gadā aizsākto Latvijas sniegto palīdzību cietušajiem, kura tika nodrošināta ar...

2021. gada 4. februāris Lasīt vairāk