2014. gada 28. maijs

Izvarotā sieviete NEKAD nav vainīga. LR prokuratūras izteikumi pārsteidz

„Es gribu būt risinājums, ne grūtības un sarūgtinājums!” savu attieksmi video raksturo pasaulē pazīstami un autoritatīvi vīrieši. Video tapis kampaņas „1 is 2 Many”  ietvaros, ko šogad, vardarbības pret sievietēm mazināšanai, uzsākusi ASV valdība, iesaistoties arī Barakam Obamam un Džo Baidenam. Slaveni aktieri un politiķi aicina sabiedrību nebūt vienaldzīgai pret seksuālo vardarbību, nesodīt upuri un palīdzēt, jo jebkurš seksuāls kontakts bez abu pušu piekrišanas ir krimināls noziegums.

Tikmēr Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūra pauž pavisam citu ieskatu, norādot, ka ir gadījumi, kuros cietušās pašas ir vainojamas izvarošanā. Šādu viedokli Saeimas Juridiskās komisijas sēdē 2014.gada 9.aprīlī pauda virsprokurore Elita Jurkjāne (Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Metodikas nodaļa), skaidrojot, kāpēc nav nepieciešamības palielināt sodu par izvarošanu.

MARTAs vēstulei Ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kurā lūgts skaidrot prokuratūras pozīciju un E.Jurkjānes profesionālo kompetenci, sekoja līdzīga Ģenerālprokuratūras atbilde – „ir arī tādi izvarošanas gadījumi, kad cietušās veicinājušas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu pret viņām”.

Prokuratūra uzskata, ka sieviešu labprātīga iesaistīšanās alkohola lietošanā un izaicinoša uzvedība var novest pie izvarošanas un šajos gadījumos var tikt piemērots Krimināllikuma 47.panta pirmās daļas 5.punkts, kas par atbildību mīkstinošu apstākli atzīst cietušā prettiesiskas vai amorālas uzvedības ietekmi.

MARTA uzskata, ka Prokuratūras pozīcija rada nopietnas bažas par objektivitāti tiesvedības procesos Latvijā un upuru risku piedzīvot atkārtotu viktimizāciju, ziņojot par izvarošanas gadījumiem. Turklāt šādi izteikumi no valsts amatpersonu puses sabiedrībā uztur mītu par upura vainošanu, radot greizu priekšstatu par to, ka tā ir upura izvēle – tikt izvarotam vai nē.

Pilns vēstules teksts atrodams šeit.

Paraksti petīciju par prasību Latvijas Ģenerālprokuratūrai izbeigt izvarošanas upuru vainošanu: parakstīt

Lasi vēl
Projekta Re-GROUP grupu nodarbības Gulbenē, Alūksnē, Rīgā un Liepājā
Jaunatnes programmas

Projekta Re-GROUP grupu nodarbības Gulbenē, Alūksnē, Rīgā un Liepājā

Projekta Re-GROUP ietvaros no 2021. jūnija līdz 2022.gada maijam norisinājās grupu nodarbības ar mērķi mazināt vardarbību un veicināt izpratni par dzimumu līdztiesību jauniešu vidē. Ilgtermiņa grupu nodarbībās piedalījās vairāk kā 50 jaunieši vecumā no 12 līdz 24 gadiem, apgūstot prasmes, kas...

2022. gada 19. augusts Lasīt vairāk
Publicētas ASV rekomendācijas Latvijai cilvēku tidzniecības novēršanai
Cilvēku tirdzniecība

Publicētas ASV rekomendācijas Latvijai cilvēku tidzniecības novēršanai

ASV Valsts sekretārs Entonijs Blinkens (Antony Blinken) ir publicējis 2022.gada ziņojumu par cilvēku tirdzniecību. Latvija šajā ziņojumā saglabā vietu 2.līmenī. Rekomendācijas Latvijai: Izmeklēt, saukt pie atbildības un notiesāt cilvēku tirdzniecības organizētājus un izpildītājus saskaņā ar likumu par...

2022. gada 18. augusts Lasīt vairāk

expect if there are some more not known on the market to date, are able to operate reliably. Womens replica watches House today for everyone to bring a glittering Omega Seamaster replica Aqua Terra 150 m replica watch, replicas de relogios replica rolex this year at the SIHH 2016 the new Grand Lange 1 Moon Phase Lumen combines these two remarkable accomplishments in one stunning timepiece. replica rolex wig Introduced in 2009 as a bold take on the Datejust legacy, a man a talented, without tachymeter scale, on the off chance that I might want to have that genuine vintage look and feel.