2014. gada 28. maijs

Izvarotā sieviete NEKAD nav vainīga. LR prokuratūras izteikumi pārsteidz

„Es gribu būt risinājums, ne grūtības un sarūgtinājums!” savu attieksmi video raksturo pasaulē pazīstami un autoritatīvi vīrieši. Video tapis kampaņas „1 is 2 Many”  ietvaros, ko šogad, vardarbības pret sievietēm mazināšanai, uzsākusi ASV valdība, iesaistoties arī Barakam Obamam un Džo Baidenam. Slaveni aktieri un politiķi aicina sabiedrību nebūt vienaldzīgai pret seksuālo vardarbību, nesodīt upuri un palīdzēt, jo jebkurš seksuāls kontakts bez abu pušu piekrišanas ir krimināls noziegums.

Tikmēr Latvijas Republikas Ģenerālprokuratūra pauž pavisam citu ieskatu, norādot, ka ir gadījumi, kuros cietušās pašas ir vainojamas izvarošanā. Šādu viedokli Saeimas Juridiskās komisijas sēdē 2014.gada 9.aprīlī pauda virsprokurore Elita Jurkjāne (Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Metodikas nodaļa), skaidrojot, kāpēc nav nepieciešamības palielināt sodu par izvarošanu.

MARTAs vēstulei Ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram, kurā lūgts skaidrot prokuratūras pozīciju un E.Jurkjānes profesionālo kompetenci, sekoja līdzīga Ģenerālprokuratūras atbilde – „ir arī tādi izvarošanas gadījumi, kad cietušās veicinājušas noziedzīga nodarījuma izdarīšanu pret viņām”.

Prokuratūra uzskata, ka sieviešu labprātīga iesaistīšanās alkohola lietošanā un izaicinoša uzvedība var novest pie izvarošanas un šajos gadījumos var tikt piemērots Krimināllikuma 47.panta pirmās daļas 5.punkts, kas par atbildību mīkstinošu apstākli atzīst cietušā prettiesiskas vai amorālas uzvedības ietekmi.

MARTA uzskata, ka Prokuratūras pozīcija rada nopietnas bažas par objektivitāti tiesvedības procesos Latvijā un upuru risku piedzīvot atkārtotu viktimizāciju, ziņojot par izvarošanas gadījumiem. Turklāt šādi izteikumi no valsts amatpersonu puses sabiedrībā uztur mītu par upura vainošanu, radot greizu priekšstatu par to, ka tā ir upura izvēle – tikt izvarotam vai nē.

Pilns vēstules teksts atrodams šeit.

Paraksti petīciju par prasību Latvijas Ģenerālprokuratūrai izbeigt izvarošanas upuru vainošanu: parakstīt

Lasi vēl
Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates
Aktualitātes

Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates "Pāri robežām: ES loma dzimumu līdztiesības veicināšanā"

Kādi ir Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu uzskati par dzimumu līdztiesību Latvijā un Eiropas Savienībā? Kādas ir partiju prioritātes dzimumu līdztiesības politikas veidošanā? Ko domājam par aktualitātēm pasaulē un Latvijā? Kā politiskie procesi izskatās plašākās vēsturiskās un dzimumu lomu...

2024. gada 15. maijs Lasīt vairāk
MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību
Interešu aizstāvībaVardarbība

MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību

Šodien, 8. martā, Sieviešu dienā Centrs MARTA sadarbībā ar Lietuvas Cilvēktiesību Centru un Nīderlandes Karalistes vēstniecību uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību.Statistika atklāj satraucošu realitāti: saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldi, katra trešā (30,1 %) sieviete attiecībās...

2024. gada 7. marts Lasīt vairāk