Centrs MARTA
2020. gada 23. marts

Ieteikumi jūsu drošībai ārkārtas situācijas laikā

COVID-19 vīrusa smagāk skarto valstu pieredze liecina, ka neskaidrā nākotne un sociālā izolācija var radīt saspringtu atmosfēru mājās un attiecībās ar partneri. Tiem, kas arī iepriekš ir piedzīvojuši vardarbību ģimenē, saspringtā situācija, paliekot mājās, rada riskus. Vardarbība ir cikliska, tā noteikti atkārtosies un ar laiku sekas kļūst smagākas.

Šobrīd valsts un pašvaldību institūcijas apmeklētājus pieņem attālināti, krīzes centriem ir ierobežotas iespējas uzņemt jaunus klientus. Tas nozīmē, ka upuriem ir sarežģītāk saņemt palīdzību.


Centra MARTA speciālisti iesaka kā rīkoties vardarbības ģimenē gadījumos,  ārkārtas stāvokļa laikā:

  • Tūlītējā varmākas nošķiršana. Šādu lēmumu var pieņemt policija, ja ierodoties pēc izsaukuma (112) tiek konstatēti tūlītēji draudi personas veselībai vai dzīvībai. Varmāku, pat ja mājoklis pieder viņam, var nošķirt uz laiku līdz 8 dienām. Vēršoties ar pieteikumu tiesā, aizlieguma darbības laiku var pagarināt. . Ja policijas darbinieks šādu iespēju nepiedāvā, ir vērts lūgt sarunu ar policijas darbinieku bez varmākas klātbūtnes un pieprasīt nošķiršanu.
  • Varmākas nošķiršana un aizliegums tuvoties ar tiesas lēmumu. Tiesās ir iespējams vērsties attālināti un sūtīt savu pieteikumu pa pastu. Pagaidu aizsardzības pret vardarbību pieteikumus parasti izskata diennakts laikā un bez iesaistīto personu klātbūtnes. Padomus kā aizpildīt pieteikumu, varat atrast Centra MARTA mājaslapā (marta.lv/lv/marta-runa/no-2014-gada-31-marta-stajas-speka-likumu-grozijumi-kuri-paredz-ka-vardardarbibas-upuriem-ir-iespejams-sanemt-pagaidu-aizsardzibu-pret-vardarbibu/). Neskaidrību gadījumā mūsu sociālā darbiniece telefoniski var sniegt konsultāciju par veidlapas aizpildīšanu. Sazinies ar mums, zvanot uz 67378539!
  • Iemāciet bērnus kā izsaukt palīdzību. Izstrādājiet scenāriju, kur zvanīt konflikta situācijā (112, kāds paziņa vai radinieks).Sarunājiet slepenu signālu (piemēram, kādu ikdienišķu frāzi “Kaķis ķer peli"), kuru konflikta laikā dodot, bērns varēs saprast, ka tagad ir īstais brīdis saukt pēc palīdzības. 
  • Konflikta laikā domājiet par iespēju aizbēgt vai paslēpties! Mēģiniet atrasties tuvāk ārdurvīm un izvairieties no virtuves, kur pieejami asi priekšmeti!
  • Ja par vardarbību nevienam neesat stāstījuši, šis ir īstais laiks, lai izstāstītu savai uzticības personai un izrunātu palīdzības iespējas krīzes situācijā. 
  • Glabājiet visus dokumentus vienā vietā, lai tos ir viegli paķert līdzi. Ja kādi dokumenti nav pieejami, neuztraucieties – kopijas var pieprasīt valsts iestādēs. Ja iespējams, mēģiniet atlikt naudu un glabāt to slepenā vietā.
  • Nomainiet savas e-pasta un sociālo portālu paroles. Izvēlēties drošas paroles, kuras grūtāk uzminēt. Aktivizējiet drošības uzstādījumus savos sociālos tīklos.
  • Regulāri pārbaudiet iestatījumos, kādas aplikācijas ir uzstādītas jūsu telefonā. Programmām, ar kurām var izsekot jūsu atrašanās vietu, nosaukumā var būt “GPS" vai “tracker". Ejot prom, telefonā jāatslēdz internets, wi-fi, GPS vai jāuzliek avio režīms.
  • Lai meklētu informāciju par palīdzību, šķiršanos utt, pārlūkprogrammā izmantojiet “inkognito” režīmu vai atcerieties izdzēst meklējumu vēsturi.


Atgādinām, ka ārtkārtas situācijā turpina darboties atbalsta tālrunis un čats noziegumos cietušajiem - 116006 un Krīžu un konsultāciju centra “Skalbes" diennakts krīzes tālrunis 67222922 vai 27722292.  
Centrs MARTA jauniem klientiem turpina nodrošināt sociālā darbinieka konsultācijas pa telefonu 67378539.

Akūtos gadījumos sauciet policiju 112. Lai droši!

Lasi vēl
Atklātā vēstule Polijas prezidentam un Polijas premjerministram
Interešu aizstāvība

Atklātā vēstule Polijas prezidentam un Polijas premjerministram

Ar atklātās vēstules Polijas prezidentam tekstu angļu valodā iespējams iepazīties šeit, savukārt ar vēstules premjerministram tekstu - šeit....

2020. gada 27. augusts Lasīt vairāk
Podkāsta “Starp mums, meitenēm, runājot” izbraukuma sesija Liepājā – saruna ar divām izcilām liepājniecēm
Aktualitātes

Podkāsta “Starp mums, meitenēm, runājot” izbraukuma sesija Liepājā – saruna ar divām izcilām liepājniecēm

2020. gada 19. jūnijā vakarā Džemma Sudraba sarunājās ar divām izcilām liepājniecēm – rakstnieci Janu Egli, kura ir iekarojusi kritiķu un lasītāju sirdis ar savu satraucoši trāpīgo rakstības stilu, un Zandu Gūtmani, Liepājas Universitātes profesori, Humanitārās un mākslas zinātņu fakultātes dekāni,...

2020. gada 26. augusts Lasīt vairāk