2013. gada 3. jūnijs

Eiropas Savienībā pilsoniskās sabiedrības platforma pret cilvēku tirdzniecību

PRESES RELĪZE

Rīga, 2013-06-03

Eiropas Savienībā pilsoniskās sabiedrības platforma pret cilvēku tirdzniecību


Eiropas Savienības pilsoniskās sabiedrības platformā pret cilvēku tirdzniecību Latviju pārstāv Resursu centrs sievietēm MARTA, tās atklāšanā Briselē, piektdien, 31. maijā, piedalījās Centra MARTA vadītāja Iluta Lāce.

Saskaņā ar Komisijas Eurostat datiem, cilvēku tirdzniecības apjoms Eiropas Savienībā periodā no 2008. līdz 2010. gadam ir audzis par 18%, tai pat laikā spriedumu pret cilvēku tirgotājiem skaits šajā laika periodā ir samazinājies par 13%. Platformas atklāšanas reizē ES Iekšlietu komisāre Cecilia Malmstrom norādīja, ka „tā kā no visa cilvēku tirdzniecības apjoma 75% ir seksuālā ekspluatācija, kurā upuri lielākoties ir meitenes un sievietes, obligāts nosacījums ES dalībvalstīm, veidojot rīcībpolitikas, ir dzimumu aspekts”.

Eirostat informācija rāda, ka kopumā Eiropas Savienībā identificētie upuri lielākoties ir sievietes - 68%, meitenes - 12%, vīrieši - 17%, zēni- 3%.

Eiropols norāda, ka minētajā laika posmā ir vērojamas vairākas satraucošas tendences: upurus lielākoties rekrutē radinieki, paziņas vai kriminālie grupējumi, visbiežāk solot labi atalgotu darbu. Upuru rekrutēšanai un noziedzīgo tīklu pakalpojumu reklamēšanai arvien vairāk tiek izmantota interneta vide. Upuru kontrolei aizvien tiek lietoti draudi, piespiešana un parādsaistības. Visvairāk upuri tiek izmantoti seksuālo pakalpojumu sniegšanai, kā arī lauksaimniecībā, celtniecībā, tekstila industrijā, veselības aprūpē un mājsaimniecībās.

Līdz ar ES pilsoniskās sabiedrības platformas pret cilvēku tirdzniecību izveidi, virkne Eiropas Savienības organizāciju, kas strādā seksuālās ekspluatācijas novēršanai, nāca klajā ar paziņojumu, aicinot vērsties pret pieprasījumu seksuālai izmantošanai un sodīt visu noziedzīgo ķēdi, ne tikai sutenerus un rekrutētājus, bet arī seksuālo pakalpojumu pircējus, vienlaicīgi prostitūcijas upuriem nodrošinot atbalsta programmas, lai palīdzētu izkļūt no seksuālās ekspluatācijas.

ES koordinatore cīņai pret cilvēku tirdzniecību Myria Vassiliadou uzsvēra, ka visām dalībvalstīm līdz ar jauno ES direktīvu un ES stratēģiju 2012 - 2016 ir atbildība vērsties pret seksuālo pakalpojumu pieprasījumu.

Latvija jau ir veikusi nelielus soļus šajā virzienā, maija vidū Tieslietu ministrijā tika apspriesti Krimināllikuma grozījumi, kas paredzētu sodīt personas par apzinātu tādas personas prostitūcijas izmantošanu, kura piespiesta nodarboties ar prostitūciju vai iesaistīta prostitūcijā.

Platformas mērķis ir izveidot pilsonisko organizāciju forumu Eiropas Savienībā, veicinot organizāciju sadarbību ar ES lēmumu pieņēmējiem.


 Iluta Lāce, Centrs MARTA, centrs@marta.lv, 67378539, www.marta.lv

Rakstu ievietoja Iluta Lāce
Lasi vēl
Noslēdzies Re-GROUP Jaunatnes Projekts!
Jaunatnes programmas

Noslēdzies Re-GROUP Jaunatnes Projekts!

Noslēdzies Centra MARTA Jaunatnes programmu stratēģiskās partnerības projekts Re-GROUP: Pilnveidota un uzlabota Jauniešu grupu metodoloģija veselīgu attiecību veidošanai! Projekta aktivitātēs 28 mēnešu garumā tika iesaistīti vairāk kā 400 jaunieši (vecumā 12 līdz 18) un apmācīti vairāk kā...

2023. gada 22. marts Lasīt vairāk
MARTAs Paneļdiskusija ANO #CSW67 ietvaros
Interešu aizstāvība

MARTAs Paneļdiskusija ANO #CSW67 ietvaros

Pagājušonedēļ Ņujorkā notiekošajā NVO forumā un pilsoniskās sabiedrības sanāksmē notika MARTA organizētā paneļdiskusija. NVO forums no 5.-17.martam norisinājās paralēli 67. ANO Sieviešu statusa komisijas sanāksmei. Šajā pasākumā centrs MARTA nodrošināja drošu telpu, lai...

2023. gada 22. marts Lasīt vairāk