2024. gada 6. februāris

Drošības ABC: kas ir tehnoloģijās balstīta seksuālā vardarbība, un kur meklēt palīdzību

Šodien, 6. februārī, ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!” jau 21. gadu pēc kārtas tiek pieminēta Vispasaules Drošāka interneta diena, aicinot vairot zināšanas par drošību interneta vidē, lai mēs visi kopā veidotu nevardarbīgāku komunikāciju ikvienam, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, seksualitātes, etniskās piederības, politiskās pārliecības utt. Centrs MARTA vērš uzmanību tehnoloģijās balstītai seksuālai vardarbībai, kas jo īpaši skar jauniešus.

Mūsdienu digitālajā laikmetā tiešsaistes platformas ir kļuvušas par pusaudžu dzīves neatņemamu sastāvdaļu, un lai gan tās sniedz un nodrošina saziņas un mācīšanās iespējas, tās var arī pakļaut jauniešus dažādiem riskiem, tostarp vardarbībai:

Kiberbulings ir nepārtraukta digitālo platformu izmantošana, lai pazemotu, apdraudētu vai ietekmētu kādu specifisku personu. Tas ietver naidīgu ziņu sūtīšanu, baumu izplatīšanu un personīgā satura kopīgošanu bez atļaujas. Tas var ietekmēt jauniešus, liekot viņiem piedzīvot intensīvi emocionālu stresu.
 
Vajāšana ir pastāvīga un nevēlama tiešsaistes uzmanība, kas var likt upurim justies vērotam un neaizsargātam. Tā var ietvert pastāvīgu saraksti vai tiešsaistes darbību uzraudzību.

Atriebības pornogrāfija – kādas personas intīmu attēlu vai videoklipu kopīgošana bez piekrišanas, parasti atriebjoties par neveiksmīgām attiecībām. Tas ir nopietns privātuma pārkāpums, kas var negatīvi ietekmēt cietušo.

Seksuāla uzmākšanās – nevēlamu un nepieprasītu seksuālu ziņojumu, attēlu vai video sūtīšana tiešsaistē. Tā ietver nevēlamus seksuālus piedāvājumus un seksuālas labvēlības pieprasījumus.

Doksings ir privātas vai identificējošas informācijas izpēte un izplatīšana par personu bez tās atļaujas. Tas ir soda vai izspiešanas veids. Viltus profilu izveide ar mērķi ievainot, maldināt vai uzdoties par citu personu. Upura identitātē to var izmantot, lai izplatītu nepatiesu informāciju, apmelotu vai maldinātu citus.

Provocējošas, aizskarošas vai nepatiesas informācijas publicēšana ar nolūku izraisīt spēcīgas emocionālas reakcijas vai radīt draudus. Šāda veida informācija bieži tiek izplatīta par sievietēm, kuras pauž feministiskus uzskatus vai iestājas par sieviešu tiesībām.

Gazlaitings (no angļu: “gaslighting” — “apgaismošana ar gāzi”) ir psiholoģiskas manipulācijas veids, kurā cilvēks mēģina sēt šaubas konkrēta indivīda vai grupas locekļos, liekot viņiem apšaubīt viņu pašu atmiņu, uztveri un saprātu. Gazlaitinga mērķis ir destabilizēt upuri un deleģitimizēt upura uzskatus, izmantojot informācijas noliegšanu un sagrozīšanu, maldināšanu un melošanu, un pretrunu izvirzīšanu.

Izslēgšana ir apzināta indivīda izslēgšana no tiešsaistes grupām vai diskusijām kā sociālās sankcijas veids. Tas var būt atkarīgs no personas dzimuma, seksuālās orientācijas vai dzimuma identitātes. 

Būtiski apzināties, ka vardarbība internetā tāpat ir vardarbība, kas ir sodāma rīcība. Emocionālajām un psiholoģiskajām ciešanām, ko izraisa kibervardarbība, var būt ilgstošas sekas. Ja esi saskāries ar seksuālu vardarbību internetā jebkādā no iepriekš uzskaitītajām formām vai jebkā citādāk, neklusē un meklē palīdzību! 

Informāciju par to, kā rīkoties, vai konsultēties par savu konkrēto gadījumu var Latvijas Drošāka interneta mājaslapā drossinternets.lv vai zvanot pa uzticības tālruni 116111, kā arī vērsies Valsts Policijā. Par naida noziegumiem un diskrimināciju var vērsties arīdzan Latvijas cilvēktiesību centrā (office@humanrights.org.lv) , par personas datu aizsardzību – Datu valsts inspekcijā (info@dvi.org.lv). 

Uzzini par drošību dažādās interneta vietnēs un rodi atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem “Sociālo tīklu drošības ceļvedī”, ko izstrādājis Latvijas Drošāka interneta centrs! https://drossinternets.lv/lv/materials/download/socialo-tiklu-drosibas-celvedis

#DID2024 #AIF #technologyfacilitatedsexualviolence #AktivoIedzivotajuFonds #ActiveCitizensFund #EEAgrants #EEAgrantsLatvia 

Foto: “Pexels”, Skylar Kang
Lasi vēl
Panākta vienošanās par pirmajiem ES noteikumiem par vardarbības pret sievietēm apkarošanu
Interešu aizstāvībaVardarbība

Panākta vienošanās par pirmajiem ES noteikumiem par vardarbības pret sievietēm apkarošanu

ES likumdevēji panākuši provizorisku ilgi gaidīto vienošanos par noteikumiem, lai apkarotu ar dzimumu saistītu vardarbību un aizsargātu tās upurus, īpaši sievietes un vardarbības ģimenē upurus, liecina informācija Eiropas Parlamenta mājaslapā.Neoficiālā vienošanās, ko otrdien panāca Parlamenta...

2024. gada 8. februāris Lasīt vairāk
Būtiska informācija par Centrs MARTA darba laiku svētku laikā
Aktualitātes

Būtiska informācija par Centrs MARTA darba laiku svētku laikā

Gada izskaņā arī Centrs MARTA komanda paņems atelpas brīdi, lai stiprinātos nākamajam darba cēlienam, tāpēc laika posmā no 23. decembra līdz 2. janvārim mūsu tālrunis darbosies automātiskā atbildētāja režīmā. Tas nozīmē, ka uz visām ziņām mēs atbildēsim nākamgad, kad atgriezīsimies ierastajā pilna laika...

2023. gada 21. decembris Lasīt vairāk