Ar Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmu atbalstu projektā “Kā būt veselīgās attiecībās” Centrs MARTA sagatavojis vizuāli informatīvu materiālu “Atpazīsti vardarbību!” par dažādiem vardarbības veidiem, to atpazīšanu, kā arī vietām, kur vērsties pēc palīdzības. Katra ceturtā (25,1%) sieviete un katrs piektais (19,5%) vīrietis 18–74 gadu vecumā ir pieredzējuši fizisku vai seksuālu vardarbību, secināts Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) pētījumā “Vardarbības izplatība Latvijā 2021”.
Kopumā 37,4 % iedzīvotāju bērnībā izjutuši fizisku vai emocionālu vardarbību, savukārt savu vecāku starpā šādu vardarbību novērojuši un netieši izjutuši 36,3 % iedzīvotāju. 33,2 % sieviešu un 42,2 % vīriešu bērnībā pieredzējuši fizisku vai emocionālu vardarbību no tēva vai mātes.
Tie nav tikai skaitļi. Tas ir pierādījums, ka mums kā sabiedrībai ir augsta tolerance gan pret emocionālu, gan fizisku vardarbību. To pierāda arī pētījuma “Stiprinot ģimenes, kopienas un attiecības:antropoloģiska pieeja vardarbības izpētē” rezultāti, kā arī mūsu valdība, kas aizvien nespēj ratificēt Stambulas konvenciju, demonstrējot, ka vardarbība nav kopienas atbildība, bet gan katra paša problēma.
Taču tā nebūt nav. Vardarbība ir globāla sabiedrības veselības problēma, jo ik gadu vairāk nekā 1,6 miljoni cilvēku visā pasaulē zaudē dzīvību vardarbības dēļ, un tā uzliek milzīgu slogu valstu ekonomikām veselības aprūpē, tiesību aizsardzībā un samazina kopējo produktivitāti. Vardarbība var atstāt ilgstošas sekas uz upura veselību un psiholoģisko stāvokli, negatīvi ietekmējot gan dzīves, gan attiecību kvalitāti.
Uzzini, kā atpazīt vardarbību, kādas ir tās dažādās sejas un kur vērsties pēc palīdzības!
Kampaņas materiāli lejuplādējami šeit: https://failiem.lv/u/5tr9sfz7jMateriāls sagatavots projekta "Kā būt veselīgās attiecībās" ietvaros ar Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmu atbalstu.Atsauces:
Foto: "Pexels", Anete Lusina