2023. gada 14. septembris

Atpazīsti vardarbību!

Ar Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmu atbalstu projektā “Kā būt veselīgās attiecībās” Centrs MARTA sagatavojis vizuāli informatīvu materiālu “Atpazīsti vardarbību!” par dažādiem vardarbības veidiem, to atpazīšanu, kā arī vietām, kur vērsties pēc palīdzības. 

Katra ceturtā (25,1%) sieviete un katrs piektais (19,5%) vīrietis 18–74 gadu vecumā ir pieredzējuši fizisku vai seksuālu vardarbību, secināts Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) pētījumā “Vardarbības izplatība Latvijā 2021”.

Kopumā 37,4 % iedzīvotāju bērnībā izjutuši fizisku vai emocionālu vardarbību, savukārt savu vecāku starpā šādu vardarbību novērojuši un netieši izjutuši 36,3 % iedzīvotāju. 33,2 % sieviešu un 42,2 % vīriešu bērnībā pieredzējuši fizisku vai emocionālu vardarbību no tēva vai mātes.

Tie nav tikai skaitļi. Tas ir pierādījums, ka mums kā sabiedrībai ir augsta tolerance gan pret emocionālu, gan fizisku vardarbību. To pierāda arī pētījuma “Stiprinot ģimenes, kopienas un attiecības:antropoloģiska pieeja vardarbības izpētē” rezultāti, kā arī mūsu valdība, kas aizvien nespēj ratificēt Stambulas konvenciju, demonstrējot, ka vardarbība nav kopienas atbildība, bet gan katra paša problēma.

Taču tā nebūt nav. Vardarbība ir globāla sabiedrības veselības problēma, jo ik gadu vairāk nekā 1,6 miljoni cilvēku visā pasaulē zaudē dzīvību vardarbības dēļ, un tā uzliek milzīgu slogu valstu ekonomikām veselības aprūpē, tiesību aizsardzībā un samazina kopējo produktivitāti. Vardarbība var atstāt ilgstošas sekas uz upura veselību un psiholoģisko stāvokli, negatīvi ietekmējot gan dzīves, gan attiecību kvalitāti.  

Uzzini, kā atpazīt vardarbību, kādas ir tās dažādās sejas un kur vērsties pēc palīdzības!

Kampaņas materiāli lejuplādējami šeit: https://ej.uz/1msr

Materiāls sagatavots projekta "Kā būt veselīgās attiecībās" ietvaros ar Rīgas pilsētas Sabiedrības integrācijas programmu atbalstu.

Atsauces:

  • “Stiprinot ģimenes, kopienas un attiecības: antropoloģiska pieeja vardarbības izpētē”: https://ej.uz/wy8z
  • “Vardarbības izplatība Latvijā, 2021”: https://ej.uz/8mdx

Foto: "Pexels", Anete Lusina

 

Lasi vēl
Panākta vienošanās par pirmajiem ES noteikumiem par vardarbības pret sievietēm apkarošanu
Interešu aizstāvībaVardarbība

Panākta vienošanās par pirmajiem ES noteikumiem par vardarbības pret sievietēm apkarošanu

ES likumdevēji panākuši provizorisku ilgi gaidīto vienošanos par noteikumiem, lai apkarotu ar dzimumu saistītu vardarbību un aizsargātu tās upurus, īpaši sievietes un vardarbības ģimenē upurus, liecina informācija Eiropas Parlamenta mājaslapā.Neoficiālā vienošanās, ko otrdien panāca Parlamenta...

2024. gada 8. februāris Lasīt vairāk
Drošības ABC: kas ir tehnoloģijās balstīta seksuālā vardarbība, un kur meklēt palīdzību
Aktualitātes

Drošības ABC: kas ir tehnoloģijās balstīta seksuālā vardarbība, un kur meklēt palīdzību

Šodien, 6. februārī, ar saukli “Drošāks internets sākas ar tevi!” jau 21. gadu pēc kārtas tiek pieminēta Vispasaules Drošāka interneta diena, aicinot vairot zināšanas par drošību interneta vidē, lai mēs visi kopā veidotu nevardarbīgāku komunikāciju ikvienam, neatkarīgi no...

2024. gada 6. februāris Lasīt vairāk