2021. gada 4. februāris

ATBALSTS BALTKRIEVIJAI

Turpinoties Baltkrievijas varas iestāžu represijām un vardarbībai pret pilsonisko sabiedrību, aktīvistiem un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, šobrīd ļoti svarīgi būtu atrast veidu kā turpināt aizvadītajā gadā aizsākto Latvijas sniegto palīdzību cietušajiem, kura tika nodrošināta ar vairāku nevalstisko organizāciju un iniciatīvu starpniecību.

No aizvadītā gada septembra līdz decembrim Centrs MARTA Ārlietu ministrijas finansēta projekta ietvaros sadarbībā ar Baltkrievijas nevalstiskajām organizācijām nodrošināja juridisku, psiholoģisku un praktisku palīdzību cietušajām personām, kā arī sniedza atbalstu vardarbības seku dokumentēšanā.

Kopumā Centrs MARTA ir sniedzis palīdzību 693 cilvēkiem Baltkrievijā, kas krietni pārsniedz plānoto, jo situācija Baltkrievijā pasliktinājās, daudzas izziņotās palīdzības saņemšanas iespējas izrādījās neefektīvas vai vienkārši pārstāja darboties, palīdzības lūgumu skaits pieauga. Sākotnējās prioritātes bija medicīniskās, praktiskās un juridiskās palīdzības sniegšana, bet smago traumu dēļ daudzi medicīniskās palīdzības meklētāji tika novirzīti pie citām organizācijām, kas specializējas medicīniskās palīdzības sniegšanā. Ģimenēm, kas zaudējušas apgādniekus, liels atspaids bija praktiskā palīdzība, pārtikas preču piegāde. Savukārt nodrošināt advokātu vizītes bija īpaši svarīgi arī tādēļ, ka daudziem ieslodzītajiem tā bija vienīgā saziņas iespēja ar ārpasauli.

Neraugoties uz to, ka Baltkrievija ir Latvijas kaimiņvalsts, daļā Latvijas sabiedrības joprojām vērojama vienaldzība un ignorance pret Baltkrievijā notiekošo. Lukašenko režīma upuru stāsti ir dažādi. Pēdējos mēnešos no valsts sankcionētas vardarbības ir cietuši gan pazīstami aktīvisti, gan garāmgājēji, kas atradušies nepareizā vietā un nepareizā laikā. Protestu un streiku organizētāji apzinās, ka pakļauj riskam savu drošību, taču daudziem Baltkrievijas iedzīvotājiem aresti vai uzbrukumi ir nākuši pilnīgi negaidīti. Ir neskaitāmi gadījumi, kad OMON neko nepaskaidrojot piekauj un aiztur nejaušus garāmgājējus. Kāds vīrietis tika aizturēts pie baznīcas, jo bija atnācis lūgties. Citi ir aizturēti parkā, autobusa pieturā vai pie veikalu durvīm. OMON spēki bieži nenēsā nekādas atpazīšanas zīmes un aizturētajiem nesniedz nekādus paskaidrojumus.

Kāds vīrietis tika piekauts un aizturēts ceļā uz mājām, jo viņam pie jakas bija baltsarkanbaltais karogs (Baltkrievijas karogs līdz Lukašenko nākšanai pie varas, tagad to izmanto Lukašenko opozīcija). Kāda sieviete stāsta, ka viņas draugs tika aizturēts un notiesāts par administratīvajiem pārkāpumiem, jo miliči viņu bija redzējuši ar baltsarkanu lietussargu rokās. Vīrietis, kurš uz asfalta uzrakstīja “Не забудем” (“Neaizmirsīsim”) tika notiesāts uz 2 gadiem cietumā.

Daudzas sievietes, kuras piedalās protestos vai streikos, saskaras ar varasiestāžu draudiem atņemt bērnus. Kādas daudzbērnu ģimenes gadījumā uz laiku tika aizturēti abi vecāki un bērni ievietoti bērnunamā. Tāpat Baltkrievijā cilvēki bez iemesla tiek atlaisti no darba vai viņiem tiek pieprasīts aiziet no darba “pēc paša vēlēšanās”. Tas smagi ievaino šo cilvēku ģimenes, jo bieži vien atlaistais vai arī arestētais ir ģimenes vienīgais apgādnieks.

Pēc sadursmes ar varasiestādēm no Lukašenko režīma cietušajiem nereti ir nepieciešama medicīniskā palīdzība. Vairākas nedēļas apcietinājumā var nomainīt vairākas nedēļas slimnīcā - kur cietušajiem bieži rodas grūtības apmaksāt ārstēšanu, jo viņi ir zaudējuši ienākumus. OMON spēki nebaidās izmantot spīdzināšanas metodes pret mierīgajiem protestētājiem. Fiziskas traumas (kas var būt ļoti smagas un dzīvībai bīstamas - kā galvaskausa traumas vai lauzts mugurkauls) un morāls pazemojums – izvarošanas draudi gan sievietēm, gan vīriešiem. Kāda deviņpadsmitgadīga studente aizturēšanas brīdī tika smagi piekauta, un pēc tam, kad viņa iesniedza sūdzību par milicijas vardarbību, viņa tika atskaitīta no universitātes un ilgstoši vajāta, draudot izvarot.

Par vairākiem cilvēktiesību pārkāpumu gadījumiem ar Centra MARTA atbalstu ir uzsāktas vairākas tiesvedības Lietuvā un Čehijā, kā arī sadarbībā ar Hāgas Starptautisko krimināltiesu tiek gatavota prasība par spīdzināšanu un noziegumiem pret cilvēci.

Sadarbojoties ar Baltkrievijas organizāciju “Наш Дом” kopīgiem spēkiem tika izveidots brīvprātīgo tīkls visā Baltkrievijas teritorijā, pievēršoties arī mazākām pilsētām un ciemiem, kur iedzīvotāji ir mazāk aizsargāti. Īpašs sasniegums bija palīdzības līnijas izveidošana, institucionalizēšana un uzturēšana. Palīdzības līnija ne tikai uzklausa palīdzības lūgumus un koordinē to apmierināšanu, bet arī kalpo kā sava veida psiholoģiskais atbalsts cietušajiem un atgādinājums, ka viņi nav pamesti likteņa varā.

Centrs MARTA sadarbībā ar Krīžu un konsultāciju centru SKALBES nodrošināja psihologu kvalifikācijas celšanas apmācības Baltkrievijas speciālistiem, lai pēc iespējas novērstu brīvprātīgo izdegšanu. Tā kā brīvprātīgie ilgstoši strādā paaugstināts spriedzes apstākļos un nereti represijas tiek vērstas arī pret viņiem, izdegšanas gadījumus pilnībā novērst nebija iespējams.  Protestiem un represijām ieilgstot, lielākā daļa palīdzības organizāciju pārtrauca savu darbību, tādējādi tikai palielinot aktīvo organizāciju un to brīvprātīgo noslodzi.

Lasi vēl
Piedāvājam atbalsta grupas nodarbības vardarbībā cietušām personām
Vardarbība

Piedāvājam atbalsta grupas nodarbības vardarbībā cietušām personām

KAS, KUR, KAD? Online formātā (Zoom) Otrdienās no 12.oktobra 13:00-15:00 Kopā 12 nodarbības Nodarbības vadīs biedrības “Centrs MARTA” sociālā darbiniece un psiholoģe Pamatvaloda: latviešu. Veiksmīgai dalībai grupā nepieciešams saprast latviešu valodu. Runāt iespējams arī krieviski...

2021. gada 28. septembris Lasīt vairāk
Ziņojums par labo praksi darbā ar bērniem, kas cietuši no cilvēku tirdzniecības un seksuālas izmantošanas
Cilvēku tirdzniecība

Ziņojums par labo praksi darbā ar bērniem, kas cietuši no cilvēku tirdzniecības un seksuālas izmantošanas

Šodien, atzīmējot Starptautisko dienu pret sieviešu un bērnu seksuālu izmantošanu un tirdzniecību, publicējam ziņojumu par labo praksi darbā ar bērniem, kas cietuši no cilvēku tirdzniecības un seksuālas izmantošanas. Ziņojumā apkopoti labās prakses piemēri no “Child 10” 2021....

2021. gada 23. septembris Lasīt vairāk