2022. gada 7. marts

8. martā aicina palīdzēt karā cietušajām Ukrainas sievietēm

Saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un solidarizējoties ar Ukrainas sievietēm, Centrs MARTA 8. martā, Starptautiskajā sieviešu solidaritātes dienā, aicina atbalstīt Latvijas nevalstisko organizāciju uzsākto palīdzības darbu karā cietušajām Ukrainas sievietēm.

Apstākļos, kad nedaudz vairāk kā 1000 kilometru attālumā no Latvijas risinās karš, kurā cilvēki zaudē dzīvību, paliek bez mājokļa, bet sievietes un bērni cieš no vardarbības, arī izvarošanas, kas tiek izmantota kā “kara ierocis”, Centra MARTA aicinājumam iesaistīties palīdzības nodrošināšanā atsaucies Krīžu un konsultāciju centrs Skalbes.

"Kara kontekstā pret sievietēm bieži tiek vērsta brutāla dehumanizācija un regulāri tiek izmantota izvarošana. No Ukrainas kara zonas jau esam saņēmuši vairākus signālus un lūgumus pēc palīdzības," norāda Centra MARTA vadītāja Iluta Lāce.

Par gadījumiem, kad Krievijas karavīri Ukrainas pilsētās izvarojuši sievietes, paziņojis arī Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba https://www.reuters.com/world/foreign-minister-accuses-russian-soldiers-rape-ukrainian-cities-2022-03-04/

Kara darbība var eskalēt dažādus vardarbības veidus, Pasaules veselības organizācija uzsver, ka karā īpaši ievainojamas ir sievietes un bērni https://www.who.int/gender/violence/v7.pdf  Sievietes var tikt pakļautas izvarošanai no abām karojošajām pusēm, var pastiprināties vardarbība ģimenē, kā arī sievietes var tikt piespiestas seksuālām darbībām apmaiņā pret ēdienu vai aizsardzību.

ANO un kara tribunāls izvarošanu un seksuālu paverdzināšanu par kara noziegumu un kara ieroci pasludināja vien pēc Dienvidslāvijas pilsoņu kara pirms nedaudz vairāk kā pirms 30 gadiem.

Centra MARTA sadarbības organizācijas Austrumukrainā ir apliecinājušas, ka cietušajām sievietēm steidzami ir nepieciešami dažādi pakalpojumi, sākot ar medicīnisku palīdzību un psiholoģisku atbalstu, kā arī ilgtermiņa atbalsta pasākumi, lai pārvarētu pārciesto traumu.

“Notiekošais Ukrainā ir atgādinājums ikvienai sabiedrībai, ka nekādos apstākļos nedrīkst normalizēt seksuālo vardarbību un vissvarīgākais, ne tikai kara apstākļos, ir atbalstīt cietušās personas, ne varmākas,” saka klīniskā psiholoģe Marija Ābeltiņa.

Centra MARTA speciālisti norāda, ka karā cietušās sievietes un bērni var atrasties tādā kognitīvā un fiziskā ievainojamībā, ka var viegli kļūt par krāpniecības un ekspluatācijas upuriem, jo izmisis un nobijies cilvēks ne vienmēr spēj pieņemt kritiskus un informētus lēmumus.

Psihoterapijas speciāliste Aiga Abožina: “Tā ir ierasta shēma piedāvāt jaunām, kara plosītas valsts sievietēm un bērniem bezmaksas transportu, iztiku un pēc tam sapņu darbu kādā no ES valstīm. Savukārt, tur nonākot, sievietes un nepilngadīgie atrod sevi bordeļos, slēgtos dzīvokļos, kur tie tiek pakļauti pornogrāfijas ražošanai un piespiedu seksuālu pakalpojumu sniegšanai, atstrādājot kaut kādu viltus parādu par “glābšanu”. Arī Latvija var kļūt par šādu saņēmējvalsti.”

Speciāliste aicina ikvienu pievērst uzmanību aizdomīgām situācijām un par tādām ziņot policijai. Ziņojot policijai, nevar kaitēt legālam bēgļu statusu ieguvušam indivīdam, bet, iespējams, var izglābt kāda dzīvību.

Ja vēlaties atbalstīt Austrumukrainas sievietes un bērnus, varat ziedot Centram MARTA ar norādi - Palīdzība Ukrainai.
Ja Jūsu redzeslokā nonāk cietušas sievietes, zvaniet Centram MARTA +371 67378539!

Kontaktinformācija: Iluta Lāce, Centra MARTA vadītāja, centrs@marta.lv +37167378539 www.marta.lv

Aktivitāti atbalsta Lielbritānijas vēstniecība RīgāLasi vēl
Projekta Re-GROUP grupu nodarbības Gulbenē, Alūksnē, Rīgā un Liepājā
Jaunatnes programmas

Projekta Re-GROUP grupu nodarbības Gulbenē, Alūksnē, Rīgā un Liepājā

Projekta Re-GROUP ietvaros no 2021. jūnija līdz 2022.gada maijam norisinājās grupu nodarbības ar mērķi mazināt vardarbību un veicināt izpratni par dzimumu līdztiesību jauniešu vidē. Ilgtermiņa grupu nodarbībās piedalījās vairāk kā 50 jaunieši vecumā no 12 līdz 24 gadiem, apgūstot prasmes, kas...

2022. gada 19. augusts Lasīt vairāk
Publicētas ASV rekomendācijas Latvijai cilvēku tidzniecības novēršanai
Cilvēku tirdzniecība

Publicētas ASV rekomendācijas Latvijai cilvēku tidzniecības novēršanai

ASV Valsts sekretārs Entonijs Blinkens (Antony Blinken) ir publicējis 2022.gada ziņojumu par cilvēku tirdzniecību. Latvija šajā ziņojumā saglabā vietu 2.līmenī. Rekomendācijas Latvijai: Izmeklēt, saukt pie atbildības un notiesāt cilvēku tirdzniecības organizētājus un izpildītājus saskaņā ar likumu par...

2022. gada 18. augusts Lasīt vairāk

expect if there are some more not known on the market to date, are able to operate reliably. Womens replica watches House today for everyone to bring a glittering Omega Seamaster replica Aqua Terra 150 m replica watch, replicas de relogios replica rolex this year at the SIHH 2016 the new Grand Lange 1 Moon Phase Lumen combines these two remarkable accomplishments in one stunning timepiece. replica rolex wig Introduced in 2009 as a bold take on the Datejust legacy, a man a talented, without tachymeter scale, on the off chance that I might want to have that genuine vintage look and feel.