Šī gada 4. un 5. septembrī Varšavā norisinājās EDSO (Eiropas Drošības un sadarbības organizācija) Demokrātisko iestāžu un cilvēktiesību biroja rīkotās apmācības par cilvēktirdzniecības atpazīšanu un novēršanu – jo īpaši Krievijas uzsāktā kara Ukrainā kontekstā. Apmācībās piedalījās dalībnieki no visas pasaules – Burkinafaso, Armēnijas, Serbijas, Polijas, Īrijas, ASV, Nīderlandes, Mongolijas, Grieķijas, Itālijas, Turcijas, Moldovas, Čehijas, Horvātijas, Somijas un Ukrainas. Latviju apmācībās pārstāvēja biedrības “Centrs MARTA” Rēzeknes filiāle. Sešu lektoru vadībā tika gūta un padziļināta izpratne par cilvēktirdzniecības faktoriem, riskiem, tās atpazīšanu un sekām. Interaktīvu treniņu laikā notika arī starptautiskās pieredzes apmaiņa.
Cilvēktirdzniecība ir burtiska cilvēka pārdošana nolūkā gūt labumu. Turklāt lielāko labumu gūst cilvēktirdzniecības organizētājs, nevis cilvēktirdzniecības upuris. Naudas, valodas zināšanu un informācijas trūkums ir tikai daži no faktoriem, kuru dēļ cilvēki var tikt iesaistīti prettiesiskā rūpalā.
Cilvēktirdzniecībai var tikt pakļauti jebkura vecuma, dzimuma un sociālā stāvokļa pārstāvji. Pieņemts uzskatīt, ka sava ievainojamā sociālā stāvokļa dēļ bērni un pensionāri var tikt iesaistīti ubagošanā, vīrieši – piespiedu nodarbinātībā, sievietes – seksuālā ekspluatācijā, taču minēto sociālo kārtu pārstāvji var tikt iesaistīti jebkurā no cilvēktirdzniecības paveidiem. Arī vīrieši var kļūt par seksuālās verdzības upuriem, sievietes un bērni var tikt izmantoti kā orgānu donori, bet pensionāri var tikt iesaistīti piespiedu nodarbinātībā. Seksuālā, finansiālā un darba cilvēktirdzniecība pastāv arī digitālajā vidē, ko ir grūtāk atpazīt, ierobežot un novērst.
Īpaši skaudri cilvēktirdzniecības ietekmi Krievijas uzsāktā kara Ukrainā dēļ izjūt Ukrainas bēgļi visā pasaulē. Bez attiecīgās valsts valodas zināšanām un iztikas līdzekļiem šie cilvēki ir īpaši pakļauti ļaunprātīgai izmantošanai.
Pēkšņas izmaiņas personas uzvedībā (bailes, kauns, atsvešināšanās, noslēpumainība, noslēgtība, aizdomīga, cilvēkam neraksturīga rīcība, melīgums), fakts, ka personai piedāvāts parakstīt darba līgumu bez tulkojuma viņai saprotamā valodā, pēkšņas izmaiņas cilvēka veselības stāvoklī – viss var norādīt uz to, ka persona varētu tikta iesaistīta nelegālā ekspluatācijā. Draudi, šantāža, fiziska izolēšana un personas dokumentu prettiesiska atsavināšana ir tikai daži no iemesliem, kas piespiež upuri palikt cilvēktirdzniecības valgos. Nereti persona to neatpazīst vai arī netic, ka viņai kāds spēs palīdzēt, tāpēc pēc palīdzības nevēršas.
Viena no svarīgākajām gūtajām atziņām – mums, pasaules sabiedrībai, nav jābūt ekspertiem cilvēktirdzniecības apkarošanas jautājumis, taču mums jābūt vērīgiem un par mazākajām aizdomām jāziņo policijai!
Kur vērsties pēc palīdzības?
- Latvijā jāzvana pa tālruni 110 vai 112
- 24/7 pieejams arī uzticības tālrunis cilvēku tirdzniecības mazināšanai (+371) 28612120: zvanot uz šo tālruni, ikviens var saņemt informāciju par nepieciešamo rīcību konkrētajā situācijā un izmantot to kā vienu no resursiem, ja ir nepieciešama palīdzība cilvēktirdzniecības gadījumos Latvijā vai ārvalstīs.
- Cilvēktirdzniecības upuriem palīdz arī biedrība “Centrs MARTA”. Aicinām zvanīt pa tālruni (+371) 67378539 vai rakstīt uz e-pastu centrs@marta.lv!