2023. gada 31. jūlijs

Izzinoši, aizraujoši un iedvesmojoši: atskats uz "Drosme rīkoties!" apmācībām Rēzeknē

Jūlija nogalē 12 jauniešu grupa pulcējās Rēzeknes viesnīcas "Restart" telpās, lai kopā ar pieciem centra MARTA darbiniekiem – jaunatnes programmu koordinatoru Ako Kārli Cekuli, Rēzeknes filiāles vadītāju Alīsi Potašu, Rēzeknes filiāles operatori Sandru Pleikšni, Liepājas filiāles sociālo darbinieci Daci Kalnenieci un sabiedrisko attiecību speciālisti Sabīni Košeļevu – apgūtu nepieciešamās zināšanas, kas saistītas ar vardarbību, dzimumu un dzimti, stereotipiem un veselīgām attiecībām.

Trīs secīgas dienas jaunieši runāja par to, kā paši var mazināt vardarbību, ko jādara, ja esi upura vai novērotāja lomā, spēlēja izzinošas un izglītojošas spēles, kas mudināja aizdomāties par veselīgu attiecību nozīmi, par dzimumu stereotipiem, katra atbildību lēmumu pieņemšanā u.c. Centra MARTA darbinieki spēja patiešām aizraut un iedvesmot ikvienu rīkoties, nepieļaut vardarbības turpināšanos un būt atbildīgiem par apkārt notiekošo.

Sākotnēji pat likās, ka visi šie jautājumi jauniešus īpaši neskar, taču laika gaitā mēs sapratām un apzinājāmies, ka ikvienam ir jāzina par vardarbības izpausmēm, stereotipiem par zēnu un meiteņu rotaļlietām vai veidus, kā katrs var ietekmēt un palīdzēt vardarbībā nonākušajam cilvēkam.

Noderīgi bija arī 27. jūlija – pēdējās dienas – padomi, kā uzrunāt varmāku, bet kā – upuri. Lietderīgākā un nozīmīgākā, neapšaubāmi, izvērtās saruna jeb "randiņš" ar centra ekspertiem, kur ikviens varēja izvēlēties sarunu biedru, pie kura diskusijas gaitā uzzināt par viņa lomu centra darbībā un iesaistes iespējām nākotnē. Jaunieši ļoti aktīvi izmantoja šo iespēju, lai arī pēc apmācību beigšanas sadarbotos, pārbaudītu jau iegūtās zināšanas, kā arī veicinātu vardarbības mazināšanos plašākā mērogā.

Šī bija otrā no trim šāda veida apmācību programmām Latvijā, ko īsteno Centrs MARTA ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu. Iepriekšējās apmācības notika Rīgā, bet nākamās – Liepājā. Turklāt katrā no šīm pilsētām atrodas arī centra filiāle, kur katrs jaunietis var iesaistīties kā brīvprātīgais, bet ikviens vardarbībā cietušais – saņemt nepieciešamo palīdzību un atbalstu!

Raksta autore: Rēzeknes apmācību dalībniece Ieva Puzirevska

Lasi vēl
Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates
Aktualitātes

Centrs MARTA rīko Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates "Pāri robežām: ES loma dzimumu līdztiesības veicināšanā"

Kādi ir Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidātu uzskati par dzimumu līdztiesību Latvijā un Eiropas Savienībā? Kādas ir partiju prioritātes dzimumu līdztiesības politikas veidošanā? Ko domājam par aktualitātēm pasaulē un Latvijā? Kā politiskie procesi izskatās plašākās vēsturiskās un dzimumu lomu...

2024. gada 15. maijs Lasīt vairāk
MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību
Interešu aizstāvībaVardarbība

MARTA uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību

Šodien, 8. martā, Sieviešu dienā Centrs MARTA sadarbībā ar Lietuvas Cilvēktiesību Centru un Nīderlandes Karalistes vēstniecību uzsāk kampaņu #ApturiVardarbību.Statistika atklāj satraucošu realitāti: saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldi, katra trešā (30,1 %) sieviete attiecībās...

2024. gada 7. marts Lasīt vairāk