2023. gada 31. jūlijs

Izzinoši, aizraujoši un iedvesmojoši: atskats uz "Drosme rīkoties!" apmācībām Rēzeknē

Jūlija nogalē 12 jauniešu grupa pulcējās Rēzeknes viesnīcas "Restart" telpās, lai kopā ar pieciem centra MARTA darbiniekiem – jaunatnes programmu koordinatoru Ako Kārli Cekuli, Rēzeknes filiāles vadītāju Alīsi Potašu, Rēzeknes filiāles operatori Sandru Pleikšni, Liepājas filiāles sociālo darbinieci Daci Kalnenieci un sabiedrisko attiecību speciālisti Sabīni Košeļevu – apgūtu nepieciešamās zināšanas, kas saistītas ar vardarbību, dzimumu un dzimti, stereotipiem un veselīgām attiecībām.

Trīs secīgas dienas jaunieši runāja par to, kā paši var mazināt vardarbību, ko jādara, ja esi upura vai novērotāja lomā, spēlēja izzinošas un izglītojošas spēles, kas mudināja aizdomāties par veselīgu attiecību nozīmi, par dzimumu stereotipiem, katra atbildību lēmumu pieņemšanā u.c. Centra MARTA darbinieki spēja patiešām aizraut un iedvesmot ikvienu rīkoties, nepieļaut vardarbības turpināšanos un būt atbildīgiem par apkārt notiekošo.

Sākotnēji pat likās, ka visi šie jautājumi jauniešus īpaši neskar, taču laika gaitā mēs sapratām un apzinājāmies, ka ikvienam ir jāzina par vardarbības izpausmēm, stereotipiem par zēnu un meiteņu rotaļlietām vai veidus, kā katrs var ietekmēt un palīdzēt vardarbībā nonākušajam cilvēkam.

Noderīgi bija arī 27. jūlija – pēdējās dienas – padomi, kā uzrunāt varmāku, bet kā – upuri. Lietderīgākā un nozīmīgākā, neapšaubāmi, izvērtās saruna jeb "randiņš" ar centra ekspertiem, kur ikviens varēja izvēlēties sarunu biedru, pie kura diskusijas gaitā uzzināt par viņa lomu centra darbībā un iesaistes iespējām nākotnē. Jaunieši ļoti aktīvi izmantoja šo iespēju, lai arī pēc apmācību beigšanas sadarbotos, pārbaudītu jau iegūtās zināšanas, kā arī veicinātu vardarbības mazināšanos plašākā mērogā.

Šī bija otrā no trim šāda veida apmācību programmām Latvijā, ko īsteno Centrs MARTA ar ASV vēstniecības Latvijā atbalstu. Iepriekšējās apmācības notika Rīgā, bet nākamās – Liepājā. Turklāt katrā no šīm pilsētām atrodas arī centra filiāle, kur katrs jaunietis var iesaistīties kā brīvprātīgais, bet ikviens vardarbībā cietušais – saņemt nepieciešamo palīdzību un atbalstu!

Raksta autore: Rēzeknes apmācību dalībniece Ieva Puzirevska

Lasi vēl
 MARTA piedalās starptautiskās apmācībās par cilvēktirdzniecības atpazīšanu un novēršanu
Cilvēku tirdzniecība

MARTA piedalās starptautiskās apmācībās par cilvēktirdzniecības atpazīšanu un novēršanu

Šī gada 4. un 5. septembrī Varšavā norisinājās EDSO (Eiropas Drošības un sadarbības organizācija) Demokrātisko iestāžu un cilvēktiesību biroja rīkotās apmācības par cilvēktirdzniecības atpazīšanu un novēršanu – jo īpaši Krievijas uzsāktā kara Ukrainā kontekstā....

2023. gada 20. septembris Lasīt vairāk
Jaunatnes programmas

"Youth+": tiešsaistes kursi, lai palīdzētu jauniešiem no riska grupām

“Erasmus+” stratēģiskās partnerības projektā “Youth+” līdztekus starptautiskām darbnīcām jauniešiem ar ierobežotām iespējām ir izstrādāts arī interaktīvi tiešsaistes kursi jaunatnes darbiniekiem, lai vairotu zināšanas par to, kā uzrunāt un atbalstīt jauniešus no...

2023. gada 19. septembris Lasīt vairāk