Vardarbībā cietusī persona var:

  • izsaukt policiju notikuma brīdī un pieprasīt policijas aizsardzību vai policijas starpniecību pieteikuma iesniegšanai tiesā;
  • vērsties tiesā ar pieteikumu pati.

PIETEIKUMA FORMA AIZPILDĪŠANAI
PIETEIKUMA FORMA AR SKAIDROJUMIEM
SKAIDROJUMI UN PALĪGS PIETEIKUMA AIZPILDĪŠANAI
BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR PAGAIDU AIZSARDZĪBU

Jautājumu un neskaidrību gadījumā, aicinām sazināties ar Centra MARTA sociālo darbinieci Rīgā (darba dienās no plkst. 1000 līdz 1800 pa tālruni +371 67378539 )


Vardarbība ģimenē ir fizisko, seksuālo, verbālo, emocionālo un ekonomisko aizskārumu cikls, kas atkārtojas arvien biežāk un kas tiek izmantots pret sievieti no partnera (vīra, drauga) vai citu tuvinieku (pieaugušo bērnu, u.c.) puses, lai upuri kontrolētu un iegūtu un noturētu varu pār to.

Ja Tu ciet no vardarbības ģimenē, meklē atbalstu Centrā MARTA!

Par vardarbību ģimenē atzīstams jebkurš aizskārums, neatkarīgi no tā, vai tas ir noticis starp esošajiem vai bijušajiem laulātajiem, esošajiem vai bijušajiem partneriem nereģistrētā laulībā, radiniekiem pirmajā pakāpē (bērniem un vecākiem), radiniekiem otrajā pakāpē (mazbērniem, vecvecākiem, brāļiem un māsām), personām, kurām ir kopīga (nedalīta) saimniecība (kopīgi dzīvo vienā privātmājā vai dzīvoklī).

Vardarbības veidi

Fiziska vardarbība – jebkurš fizisks aizskārums, piemēram, sišana, speršana, pļaukas, raušana aiz matiem, žņaugšana, grūstīšana, stingra saķeršana aiz rokas, ieroču izmantošana u.c.

Seksuāla vardarbība – jebkurš seksuāls aizskārums, piemēram, izvarošana, uzspiests vai vardarbīgs dzimumakts, vardarbīga iesaistīšana seksuālās darbībās, seksuāla aizskaršana pret cietušās gribu u.c. žņaugšana, grūstīšana, stingra saķeršana aiz rokas, ieroču izmantošana u.c.

Emocionālā vardarbība – jebkurš verbāls, emocionāls vai psiholoģisks aizskārums, piemēram, regulāra draudu izteikšana, draudēšana ar fizisku vai seksuālu vardarbību, draudēšana par bērnu atņemšanu, apsaukāšana un noniecināšana, vajāšana (izsekošana, sagaidīšana pie mājām, darba vietas, regulāra un nevēlama zvanīšana un īsziņu vai e-pasta vēstuļu sūtīšana), liegšana satikties ar draugiem un radiniekiem u.c. žņaugšana, grūstīšana, stingra saķeršana aiz rokas, ieroču izmantošana u.c. Vairāk informācijas par to, kā atšķirt emocionālo vardarbību no parastiem ģimenes konfliktiem un kā sev palīdzēt, meklē šeit.

Ekonomiskā vardarbība – jebkura darbība, kas vērsta uz cietušās pakļaušanu, varmākam izmantojot savu pārāko finansiālo situāciju, piemēram, ienākumu slēpšana, cietušās ienākumu atņemšana, cenšanās nepieļaut, lai cietušā gūtu ienākumus, naudas došana, ja cietusī ir izpildījusi kādas prasības u.c. žņaugšana, grūstīšana, stingra saķeršana aiz rokas, ieroču izmantošana u.c.

Vardarbīga kontrole – jebkura darbība, kas ietver aizskaršanu, seksuālu piespiešanu, draudus, pazemošanu, iebiedēšanu vai citas vardarbīgas darbības, kuru mērķis ir kaitēt, sodīt vai iebiedēt. žņaugšana, grūstīšana, stingra saķeršana aiz rokas, ieroču izmantošana u.c.

Vajāšana - jebkura atkārtota un sistemātiska personas nefiziska ietekmēšanu ar mērķi radīt upurī bailes un trauksmes sajūtu, lai mainītu un panākt sev vēlamu cietušā uzvedību un paturētu kontroli pār cietušo.

Vardarbība un cilvēktiesības

Partnera vardarbība pret sievieti ģimenē atbilstoši 1979.gada ANO Konvencijai par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu ir viena no diskriminācijas pret sievieti formām. Līdz ar 1979.gada ANO Konvencijas par jebkuras sieviešu diskriminācijas izskaušanu ratificēšanu, Latvijai ir pienākums veikt visus pasākumus, lai likvidētu diskrimināciju attiecībā uz sievietēm no jebkādas personas, organizācijas vai uzņēmuma puses, tai skaitā, no vardarbības ģimenē.

Vardarbība pret sievieti ir uz dzimumu balstītas vardarbīga rīcība, kā rezultātā rodas vai var rasties fizisks, seksuāls vai garīgs kaitējums vai ciešanas sievietei, ieskaitot šādas darbības - draudus, piespiedu darbības vai patvaļīgu brīvības atņemšanu, neatkarīgi, vai tā notiek sabiedriskās vai privātās dzīves ietvaros (ANO Deklarācijas par vardarbības pret sievieti izskaušanu 1.pants, 1993.gada 20.decembra ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūcija Nr.48).

ANO ir atzinusi, ka tieši pret sievietēm vērstā vardarbība ir tā, kas nopietni kavē sieviešu iespējas izmantot tiesības un brīvības uz vienlīdzīgiem pamatiem ar vīriešiem, bet sabiedrībā valdošie aizspriedumi un paražas attaisno uz dzimumu balstītu vardarbību kā sievietes aizsardzības vai kontroles formu. Eiropas Padomes Ministru komitejas rekomendācijas Nr. Rec(2002)5 “Sieviešu aizsardzība no vardarbības” preambulā vardarbība pret sievietēm tiek uzskatīta par vienlīdzības un miera pretinieci un lielāko šķērsli drošībai un demokrātijai Eiropā.

Situācija Latvijā

Eiropas Savienības Pamattiesību Aģentūra 2012.gadā veica pētījumu “Vardarbība pret sievietēm: ES mēroga apsekojums”, kura laikā notika tiešas intervijas ar 42 000 sievietēm visās 28 ES dalībvalstīs. Latvijā tika intervētas 1 513 sievietes. Pētījuma rezultāti publiskoti 2014.gada martā.

Saskaņā ar pētījumu 39 % no Latvijā aptaujām sievietēm savā dzīves laikā pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas vismaz vienu reizi ir piedzīvojušas fizisku un/vai seksuālu vardarbību. Šis rādītājs ir augstāks par vidējo ES – 33% un ierindo Latviju 7.vietā. 32% no aptaujātajām sievietēm norādīja, ka ir cietušas no sava partnera (vīra vai drauga) fiziskas un/vai seksuālas vardarbības vismaz vienu reizi kopš 15 gadu vecuma. Salīdzinot ar citām ES valstīm šis rādītājs ir visaugstākais ES. Vienīgā valsts, kurai arī ir tāds pats rādītājs, ir Dānija. 17% no sievietēm Latvijā cieš no citu, kas nav sievietes partneris, vardarbības. Un tikai 1/4 no šiem pāridarītājiem nav bijuši sievietei zināmi. Pārējie ir bijuši sievietei zināmi – darba kolēģi, skolas biedri, tuvinieki, draugi un paziņas.

60% no aptaujātām sievietēm atbildējušas, ka ir cietušas no sava partnera psiholoģiskas vardarbības, kas ir augstākais rādītājs Eiropā. 51% no aptaujātajām ir piedzīvojušas kontrolējošu uzvedību no savu partneru puses, 15% ir piedzīvojušas savu partneru ekonomisko vardarbību.

14% no respondentēm norādījušas, ka ir cietušas no vajāšanas, 38% no vajātājiem ir sievietes esošie vai bijušie partneri, 32% citas sievietei pazīstamas personas (darba kolēģi, tuvinieki, draugi u.c.), un tikai 30% no vajātājiem ir bijuši svešinieki. 23% no respondentēm norādīja, ka vajāšana ilgusi līdz vienam mēnesim, 38% - no viena mēneša līdz vienam gadam un 30% - vienu gadu vai ilgāk.

Savukārt 2016.gada Eirobarometra dati liecina, ka Latvijā gandrīz katrs sabiedrības loceklis zina vismaz vienu vardarbības upuri, biežāk — sievieti; aptaujā 11 % respondentu norādīja, ka pazīst vardarbības upuri kolēģu vai studiju biedru vidū, 28 % respondentu norādīja, ka pazīst vardarbības upuri ģimenes vai draugu lokā, savukārt 36 % jeb katrs trešais respondents norādīja, ka pazīst vardarbības upuri tuvākajā apkaimē, tātad — kādu no kaimiņiem vai apkārtnes iedzīvotājiem. Latvijā šis rādītājs ir visaugstākais ES dalībvalstu vidū.

Tāpat kā daudzviet pasaulē Latvijā vardarbības ģimenē cēloņi ir meklējami gan individuālajā, gan ģimenes, kopienas, gan valsts līmenī. Latvijā ir konstatējamas vairākas būtiskas problēmas, kuras nepieciešams risināt - sabiedrībā joprojām ir izplatīti mīti par vardarbību ģimenē, vardarbība ģimenē tiek akceptēta. Latvijā ir vislielākais iedzīvotāju skaits, salīdzinot ar citām ES valstīm, kuri uzskata, ka vardarbība ģimenē ir privāta lieta, un tā jārisina ģimenes lokā - šādi uzskata 31% iedzīvotāju (Eirobarometrs, 2016).

Otrkārt, ģimenēs joprojām ir izplatīts nevienlīdzīgs lomu sadalījums starp sievieti un vīrieti, kas sakņojas patriarhālas sabiedrības modelī (vīrietim piešķirtā loma rada viņam labvēlīgākus sociālekonomiskos apstākļus nekā sievietei). Minētais lomu sadalījums arī ir viens no iemesliem, kādēļ sieviete izvēlas paciest vardarbību ģimenē.


Lasi vēl
Centrs MARTA vēstulē aicina deputātus balsot PAR Stambulas konvenciju
Interešu aizstāvībaVardarbība

Centrs MARTA vēstulē aicina deputātus balsot PAR Stambulas konvenciju

Dārgais Saeimas deputāt, Centrs MARTA jau 23 gadus aizstāv vardarbībā cietušo balsis. Sākām laikā, kad vardarbība ģimenē bija "mūsu pašu izgudrojums", un Latvijā vēl nebija absolūti nekādu cietušo aizsardzības mehānismu. Tagad mēs gandrīz visi apzināmies, ka Latvijā vardarbība ir problēma....

2023. gada 9. novembris Lasīt vairāk
Klajā laista Baltijas-Ziemeļvalstu antoloģija par dzimumā balstītas vardarbības izskaušanu
Interešu aizstāvībaVardarbība

Klajā laista Baltijas-Ziemeļvalstu antoloģija par dzimumā balstītas vardarbības izskaušanu

“Swedish Women's European Network” (SKEM) laidis klajā antoloģiju “Combat Violence against women: Baltic-Nordic women´s civil society co-operation”, kurā apkopoti Baltijas un Ziemeļvalstu pilsoniskās sabiedrības pārstāvju ziņojumi par darbu dzimuma nelīdztiesības un dzimumā balstītas vardarbības...

2023. gada 27. oktobris Lasīt vairāk
Brīvprātīgā darba pievienotā vērtība jeb Bārbijas piedzīvojumi Viļņā
Jaunatnes programmasVardarbība

Brīvprātīgā darba pievienotā vērtība jeb Bārbijas piedzīvojumi Viļņā

Brīvprātīgais darbs nebūt nenozīmē vien altruistisku sava laika, zināšanu un prasmju veltīšanu kāda cēla mērķa labā, turklāt nesaņemot par to atalgojumu, bet arī unikālu iespēju mācīties, smelties pieredzi un satikt dažādu nozaru profesionāļus, caur kuriem bagātināties, iedvesmoties, iegūt jaunas...

2023. gada 26. oktobris Lasīt vairāk
#EsGaidu: Stambulas konvencijas gaidīšanas pietura ceļā uz vardarbības izskaušanu
Vardarbība

#EsGaidu: Stambulas konvencijas gaidīšanas pietura ceļā uz vardarbības izskaušanu

Centrs MARTA sadarbībā ar mākslinieci Anitu Rupeiku uzsāk kampaņu #EsGaidu, aicinot vērst gan sabiedrības, gan lēmējvaras uzmanību Stambulas konvencijas ratificēšanas nepieciešamībai. Kopumā 10 Rīgas sabiedriskā transporta pieturvietās no 18. līdz 24. septembrim būs izvietoti plakāti, pie kuriem mudinām...

2023. gada 18. septembris Lasīt vairāk
Starpinstitucionāla sadarbība IR iespējama. Pieredzes apmaiņas vizīte Norvēģijā
Attīstības sadarbībaVardarbība

Starpinstitucionāla sadarbība IR iespējama. Pieredzes apmaiņas vizīte Norvēģijā

Biedrības “Centrs MARTA” Rēzeknes filiāle sadarbībā ar Norvēģijas un Somijas partneriem īsteno projektu “Hand in Hand to Protect”, kura mērķis ir uzlabot un stiprināt sociālo pakalpojumu sniedzēju un policijas sadarbību Baltijas un Ziemeļvalstīs, tādā veidā veicinot sabiedrības...

2023. gada 31. augusts Lasīt vairāk
Rēzeknē pieejama unikāla silto graudu terapija vardarbību ģimenē piedzīvojušiem bērniem
Rēzeknes filiāleVardarbība

Rēzeknē pieejama unikāla silto graudu terapija vardarbību ģimenē piedzīvojušiem bērniem

Lai mazinātu stresa izraisītos traucējumus Austrumlatvijas reģiona bērniem un jauniešiem Centrs MARTA Rēzeknes filiāle sniedz unikālu silto graudu terapiju ar siltajiem bioloģiskiem graudiem – terapeitiskās nodarbības silto graudu kastē, kas mazina trauksmi, bailes, sasprindzinājumu, kā arī uzlabo miegu, runas...

2023. gada 28. jūlijs Lasīt vairāk
 Vai māksla var dot spēku jeb
Radošie projektiVardarbība

Vai māksla var dot spēku jeb "Malleus Maleficarum. Jaunais līgums"

Pasaule joprojām jūtas izaicināta. Joprojām ir daudz neatrisinātu problēmu, tostarp arī attiecībā uz vardarbību, dzimumu lomām un to, kam pieder vara. Varas jautājumu un spēju būt aktualizē režisores un aktrises Ivetas Poles veidotais darbs, kurš tapis, darbojoties starptautiskā aktieru ansambļa un citu...

2023. gada 12. jūnijs Lasīt vairāk
MARTA kopā ar nozares ekspertiem tirzā sadarbību vardarbības ģimenē gadījumos
Rēzeknes filiāleVardarbība

MARTA kopā ar nozares ekspertiem tirzā sadarbību vardarbības ģimenē gadījumos

Trešdien, 31. maijā, biedrība “Centrs MARTA” devās uz Daugavpili, lai piedalītos Labklājības ministrijas rīkotā darbseminārā – diskusijā par starpinstitūciju sadarbību vardarbības ģimenē gadījumos. Tajā piedalījās Valsts policijas, pašvaldības policijas, Valsts bērnu aizsardzības...

2023. gada 1. jūnijs Lasīt vairāk
Atbalsta grupa Rīgā dzīvojošajām sievietēm
Vardarbība

Atbalsta grupa Rīgā dzīvojošajām sievietēm

Centrs MARTA sadarbībā ar Rīgas Sociālo dienestu, no 2023.gada 24.janvāra līdz 11.aprīlim nodrošinās klātienē atbalsta grupas pakalpojumu vardarbībā cietušām sievietēm, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Rīgā. Atbalsta grupas mērķis ir uzlabot starppersonu attiecības un dzīves kvalitāti, pilnveidojot...

2023. gada 2. janvāris Lasīt vairāk
Iespēja pieteikties mākslas terapijas nodarbībām (papildināts 15.09.2022.)
Vardarbība

Iespēja pieteikties mākslas terapijas nodarbībām (papildināts 15.09.2022.)

"Centrs MARTA" sadarbībā ar mākslas terapeiti Jūliju Volonts aicina pieteikties mākslas terapijas nodarbībām, kas paredzētas kā būtisks atbalsts vardarbībā cietušu sieviešu stiprināšanai. To laikā, izmantojot mākslas terapijas paņēmienus, tiks aktualizētas rūpes par sevi kā būtisks resurss...

2022. gada 7. septembris Lasīt vairāk