MANAS FIZISKĀS UN EMOCIONĀLĀS ROBEŽAS. 5 MĪTI PAR PIEKRIŠANU

Robežas nav tikai līnijas kartē, kas atdala vienu teritoriju no otras. Robežas ir ikvienam no mums. Lai mēs spētu veidot un uzturēt veselīgas attiecības ar sevi un citiem, mums ir jāmācās šīs robežas atpazīt, komunicēt un respektēt tās.

Mēs ik dienu nospraužam robežas attiecībā uz savu vai citu cilvēku ķermeni, emocijām, darbu, laiku, enerģiju, ko tērējam kādai nodarbei, telpu, komunikāciju ar citiem, tehnoloģijām un daudz ko citu. Tāpat mēs nospraužam robežas starp sevi un savu partneri, draugu, draudzeni, ģimeni, kolēģiem, paziņām, klases biedriem, priekšniekiem un padotajiem, skolotājiem un skolēniem, un vienkārši svešiniekiem. Robežas palīdz mums justies droši un saprast – vai tas, kas ar mani notiek (vai nenotiek), ir vai nav man pieņemami; vai es jūtos ērti un patīkami, kādu darbību uzsākot vai to turpinot.

Robežas dažādās kultūrās un sabiedrībās ir atšķirīgas: vienā kultūrā pieņemts apskauties pat ar svešinieku, turpretī citā rokas spiediens jau ir “par daudz”. Tāpat izjūta par robežām var mainīties laikam ejot. Kas vakar man likās neērti, šodien jau var šķist pilnīgi OK. Un otrādi – kas pirms 10 minūtēm likās ērti un patīkami, nākamajā mirklī var izraisīt pilnīgi pretējas emocijas. Svarīgi ir atcerēties, ka tas ir PILNĪGI NORMĀLI! Mēs visi tā mēdzam justies un mums visiem ir jāmācās savas robežas apzināt un skaidri tās komunicēt ar citiem. Jo atklātāka/s un godīgāka/s Tu būsi pret sevi, jo veselīgākas attiecības ar citiem Tu varēsi izveidot. Un vēl atceries – komunicējot savas robežas, sakot “Nē” vai “Stop”, Tev nav jājūtas vainīgam/ai. Ja nejūties sadzirdēts/a un respektēts/a, pārdomā – vai šāda veida attiecības Tu vēlies turpināt.





Lejupielādē materiālu .pdf formātā šeit