Kopš 2010. gada Centrs MARTA aktīvi strādā ar jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem, veidojot un vadot nodarbības skolās un jauniešu centros visā Latvijā.
Nodarbību laikā tiek izmantotas dažādas neformālās izglītības metodes (diskusijas; grupu darbs; pašrefleksijas uzdevumi; situāciju, attieksmju, rīcību analīze u.c.). Tās interaktīvā un saistošā veidā palīdz izprast un iedrošina runāt par sabiedrībā valdošajiem tradicionālajiem dzimumu stereotipiem un to ietekmi uz mūsu savstarpējo saskarsmi, lēmumiem un uzvedību. Jaunieši caur dažādu situāciju kritisku izvērtēšanu rod izpratni par vardarbības veidiem – tās cēloņiem un sekām, attīstot prasmes, kā veidot veselīgas attiecības, kuras ir balstītas līdztiesībā, savstarpējā atbalstā un cieņā.
Centrs MARTA piedāvā neformālās izglītības metodēs balstītas nodarbības jauniešiem skolās un jauniešu centros par to, kā veidot patīkamas, savstarpējā cieņā un līdztiesībā balsītas attiecības.
Mūsu tēmas sarunām un diskusijām: vardarbības veidi un to atpazīšana, dzimumu līdztiesība un dzimtes stereotipi un to ietekme uz mūsu attiecībām, veselīgu attiecību veidošana un neveselīgu attiecību pazīmju atpazīšana, emociju vadīšana un to saistība ar stereotipiem un sabiedrības normām, mobinga prevencija, cilvēktirdzniecības riski un kā sevi pasargāt, seksualitāte un piekrišanas (jeb angliski “consent”) nozīme, uzsākot seksuālas (un ne tikai) attiecības.
Papildus tam Centrs MARTA ir izstrādājis kultūrspecifisku metodoloģiju darbā ar jauniešu grupām vardarbības mazināšanai un veselīgu attiecību veicināšanai jauniešu vidē. Metodoloģija sastāv no jauniešu grupu radīšanas un vadīšanas, ilgtermiņā veidojot drošu un atbalstošu vidi. Jauniešu grupu pieeja (metodoloģija) sastāv no 17 nodarbībām (4 - 5 mēnešu garumā), kuru pamatā ir neformālās izglītības metodes, kas palīdz jauniešiem labāk izprast un kritiski novērtēt tradicionālās kaitīgās dzimumu normas, lomas un stereotipus sabiedrībā un to ietekmi uz mūsu mijiedarbību, lēmumiem un uzvedību. Metodoloģijas ietvaros tiek skatīti tādi jauniešiem svarīgi temati kā – draudzība, konfliktu risināšana, emocijas, dzimte un dzimums, seksuāli reproduktīvā veselība, atkarību, HIV/AIDS, STS un vardarbības prevencija jauniešu vidē.
Ko jaunieši saka par dalību Centra MARTA jauniešu grupās?
Vēlies nodarbības savā skolā vai jauniešu centrā vai uzzināt vairāk par iespēju apgūt jauniešu grupu metodoloģiju?
Sazinies ar Centra MARTA Jaunatnes programmu koordinatori Madaru Kanastu-Ieviņu (madara.kanasta@marta.lv) vai Jaunatnes programmu vadītāju Madaru Mazjāni (madara@marta.lv).